Az OS/2 név valószínűleg már csak a PCW veterán olvasóinak ismerős, hiszen ez egy olyan operációs rendszert takar, amelyet még 1987-ben kezdtek fejleszteni, és 2001 óta nem jelent meg új verzió hozzá. A Operating System/2 néven is emlegetett platform eredetileg az IBM és a Microsoft közös gyermeke volt, ám a felek üzleti okokból összekülönböztek egymással, így a hárombetűs cég egyedül próbálta sikerre vinni, nem sok babért aratva vele.
Az OS/2 ugyanakkor a maga korában több szempontból is kimondottan fejlettnek számított, például a multitaskingre való képessége, a 32-bites felépítése és a stabilitása révén, így meg tudta vetni a lábát bizonyos specializált területeken. A platformnak még ma is van egy kicsi, de elkötelezett rajongótábora, akik most szomorúan vették tudomásul, hogy bezár a legnagyobb kincsesbányájuk, a Hobbes OS/2 Archívum.
Az Új-Mexikói Állami Egyetem Információs és Kommunikációs Tanszéke által fenntartott gyűjtemény több mint 30 éve üzemel, és pótolhatatlan tárháza az Operation System/2-vel kapcsolatos szoftvereknek, így aki valamilyen okból még mindig az IBM matuzsálemi rendszerével szöszöl, annak mindennél értékesebb forrásnak számít.
Az üzemeltető azonban nemrég egy figyelmeztetést helyezett el a hobbes.nmsu.edu/ címen elérhető oldalon, mely szerint április 15-től bezárják az archívumot, a felhasználóknak pedig a saját hatáskörükben kell gondoskodniuk a számukra fontos tartalmak lementéséről. Az ügy kapcsán a The Register felkereste az egyetemet, akik egy képviselő útján közölték, hogy számukra is nehéz volt meghozni a döntést, és hogy azért várnak április közepéig, hogy a felhasználóknak legyen idejük új otthont találni a fájloknak.
A jó hír pedig az, hogy a közösség nem is maradt tétlenül. A közismert online történész Jason Scott már nem sokkal a bejelentés után elérhetővé tette a The Internet Archive-on a Hobbes archívum tükrözött változatát, valamint az os2world.com is dolgozik egy új, mindenki számára látogatható gyűjtemény kialakításán.
Akit mélyebben is érdekel az OS/2 története, annak ajánljuk az LGR Tech Tales vonatkozó epizódját, amely szórakoztató formában foglalja össze a lényeget, és hogy az IBM próbálkozása végül miért vérzett el a Windows-zal szemben.