A Kaliforniában található National Energy Research Scientific Computer Center ad otthont annak a bivalyerős szuperszámítógépnek, ami nevét a híres asztrofizikus Saul Perlmutter után kapta. A Perlmutter egyik feladata az lesz, hogy összerakja az eddigi legambiciózusabb, 3D-s térképet a világegyetemről, ehhez az erőt próbáló vállalkozáshoz pedig több mint 6000 Nvidia A100 Tensor Core GPU áll a rendelkezésére.
Jelenleg a Perlmutter közel 4 exaFLOPS teljesítményre képes, ha mesterséges intelligenciával kapcsolatos munkáról van szó, de a tervek szerint ezt még fejlesztik, ugyanis a későbbiekben kap még egy adag GPU-t a masina. Ha egyszer teljesen elkészül a rendszer, akkor várhatóan azonnal be is kerülhet a legjobb 5 szuperszámítógép közé, ami bizony elég nagy szó.
Az Nvidia közlése szerint 7000-nél is több kutató dolgozhat majd a szuperszámítógéppel, ami nagy segítséget nyújthat az asztrofizika és a klímatudomány előrelendítésében. A Perlmutternek köszönhetően várhatóan lecsökken majd a bizonyos munkákhoz szükséges idő is, ami azt jelenti, hogy amíg korábbi gépek esetében hetek vagy hónapok kellettek egy feladat elvégzéséhez, azt a jövőben akár már néhány nap alatt meg lehet majd csinálni.
A világegyetem térképe egyébként sokat segíthet a tudósoknak a Saul Perlmutter által felfedezett sötét energia megértésében, de más feladata is lesz a szuperszámítógépnek. A masinában lévő GPU-knak hála például szimulálni lehet majd az atomok közötti interakciókat, tehát jelenleg úgy tűnik, hogy a gépezet komoly áttöréseket hozhat a későbbiekben.