Az utóbbi időben nem áll túl jól a kripto-piac szénája. Az Ethereum proof-of-stake-re való átállása betett a bányászoknak, de az energiárak emelkedése egyébként is ellehetetlenítette ezt a szegmenst. A még tavasszal bedőlő TerraUSD egykor az egyik legnagyobb kriptopénz volt, de egy szempillantás alatt milliók vagyona vált kámforrá, az FTX a napokban jelentett csődöt, az NFT-szkeptikusok kárörvendő kacajait pedig a Holdról is hallani lehetett, amikor kiderült, hogy Justin Bieber majmos képe már 500 millió forinttal kevesebbet ér, mint amikor vette.
Tavaly ilyenkor még a Bitcoin árfolyama is 69 ezer dolláron áll, míg a cikk megírásának pillanatában ez már "csak" 17288 dollár (átszámítva 6,7 millió forint), és egyes elemzők szerint ennél hamarosan sokkal kevesebbet mutat majd a számláló.
Az Európai Központi Bank vezetői szerint az elmúlt hónapok viszonylagos stabilitását látva sokan arra számítanak, hogy felfelé indul majd az árfolyam, ez valójában csak egy utolsó, mesterségesen generált kapálózás, mielőtt a kriptovaluta az irrelevancia ösvényére lép.
A blogbejegyzésben arról írnak, hogy a Bitcoin alapvető hiányosságai miatt megkérdőjelezhető, mint fizetőeszköz, hiszen a tranzakciók nehézkesek, lassúak, és még drágák is, emiatt a való életben szinte soha nem használjuk. De befektetésként sem életképes: az ingatlannal szemben nem generál cash-flowt, nincs osztalék mint a részvényeknél, nem lehet produktívan használni, és még csak olyan társadalmi előnyöket sem kínál, mint az arany. Ebből adódóan a Bitcoin árfolyamát kizárólag a spekuláció befolyásolja. Arról pedig már ne is beszéljünk, hogy mennyi elektronikai hulladékot termel a bányászat, mennyi energiát használ és összességében mekkora a környezeti lábnyoma.
Az Európai Központi Bank értekezését a témában itt lehet elolvasni.