Az Európai Bizottság új biztonsági stratégiát jelentett be ProtectEU néven, amelynek célja az Európai Unió belső biztonságának megerősítése a növekvő geopolitikai feszültségek és a kibertérben jelentkező fenyegetések közepette. Ursula von der Leyen elnök szerint a biztonság az európai nyitott társadalmak és gazdaságok alapköve, és a ProtectEU ennek megerősítésére született válaszként. A kezdeményezés átfogó célokat tűz ki - de a digitális jogvédők és adatbiztonsági szakértők szerint veszélyes precedenst is teremthet.
A tervezet szerint Európa belső biztonságát olyan fenyegetések veszélyeztetik, mint a terrorizmus, a szervezett bűnözés, a kibertámadások, valamint a kritikus infrastruktúrák elleni támadások. Az egyik kulcselem a hírszerzési együttműködés javítása, amelyet egy új platform, a Single Intelligence Analysis Capacity szolgálna, és bővülne az Europol szerepe is, amelyet az európai FBI szerepére pozícionálnának.
Ami azonban a legnagyobb vitát váltja ki, az a ProtectEU azon része, amely a bűnüldöző szervek számára biztosított "jogszerű hozzáférést" célozza meg titkosított kommunikációs adatokhoz. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy az Európai Bizottság backdoor (hátsó ajtós) megoldásokat fontolgat az olyan végponttól végpontig titkosított platformokon, mint például a Signal, a WhatsApp vagy a Telegram.
A probléma az, hogy a biztonsági kutatók és digitális jogvédők szerint nincs olyan, hogy "csak a jó fiúk" által használt hátsó ajtó. Amint egy ilyen kiskapu létrejön, az potenciálisan hozzáférhetővé válik kiberbűnözők és ellenséges állami szereplők számára is. Az ilyen típusú rendszerek eleve gyengítik a digitális biztonságot, hiszen ha egy kormány hozzáférhet a kommunikációhoz, mások is meg fogják találni a módját.
Az is figyelemre méltó, hogy bár a ProtectEU a nemzetközi együttműködés kiszélesítéséről beszél - különösen Latin-Amerikával és a mediterrán térséggel -, az Egyesült Államokat nem említi, ami érdekes üzenet lehet a transzatlanti partnerség szempontjából.
A terv ugyan még nem tartalmaz konkrét jogszabályi javaslatokat, de világos, hogy az EU a biztonság és a magánélet közötti kényes egyensúlyhoz készül hozzányúlni - egy olyan időszakban, amikor az emberek egyre jobban aggódnak adataik és kommunikációjuk védelme miatt. Hogy az európai polgárok mit szólnak majd egy újabb adatvédelmi kompromisszumhoz, az a következő hónapok politikai vitáiból fog kiderülni.