Rájár a rúd a technológiai óriásokra Európában. A tengeren túl megszokott és bevett üzleti működést egyre kevésbé tolerálják az öreg kontinensen, és ennek számos jogi lépésben adtak nyomatékot az elmúlt néhány év során. A márciusban életbe léptetett digitális piacokról szól szabályozás (DMA) egy új korszakot hozott el az Európában óriási piacot fenntartó "kapuőröknek", és a folyamat biztosan nem fog itt megállni.
Két hónappal ezelőtt egy hosszú vita végén az Európai Bizottság 1,84 milliárd eurós (726 milliárd forint) rekordbírságot szabott ki az Apple-re a streaming piac, azon belül is elsősorban a Spotify-jal szemben tanúsított tisztességtelen és törvényellenes korlátozásaiért.
Az Apple tulajdonképpen rendszeresen betartott a népszerű zenei platformnak azáltal, hogy ellehetetlenítette a termékei használóinak a vele való szerződést. Most azonban úgy tűnik, hogy a cupertinói vállalatnak esze ágában sincs kifizetni a rájuk kiszabott büntetést.
Állítólag keresetet nyújtott be az amerikai vállalat a büntetési tétel felülvizsgálatára az Európai Unió Bíróságának Törvényszékéhez, mivel azt szerintük a bizottság nem bizonyította hitelt érdemlően, hogy megsértették volna a vonatkozó trösztellenes szabályozást az App Store működésével. Azt nem vitatják, hogy a Spotifyt sérelem érte, de azzal kapcsolatban már értetlenkednek, hogy ez miért terjedne ki a fogyasztóikra is.
Ez az érvelés - még ha szerintük valid is - szinte biztosan nem fog megállni egy újabb eljárás során sem, hiszen a trösztellenes törvény épp arról szól, hogy a szolgáltatók nem gördíthetnek semmilyen akadályt a felhasználóik elé ezekben az esetekben. A legvalószínűbb magyarázata ennek az eleve bukott ügynek, hogy csak kommunikációs célokat szolgál, illetve az időt húzza.