Aki azt hitte, hogy az Apple végleg lemondott a haptikus gombokról, annak most érdemes újra odafigyelnie: a cupertinói cég ugyanis szabadalmi kérelmet nyújtott be egy olyan technológiára, amelyet korábban már eltemetettnek hittünk. A "Project Bongo" néven ismert fejlesztés 2022-ben kezdett szárnyra kapni az iPhone drágább modelljeihez tervezett haptikus hangerő- és bekapcsológombokkal, hogy ezzel is megkülönböztessék a Pro szériát az alapmodellektől. A gombokhoz külön haptikus motor is társult volna, amely rezgésalapú visszajelzéssel erősítette volna meg a felhasználói interakciót, legalábbis a tervek szerint.
A technológia komolyan előrehaladott állapotban volt: működő prototípusok is készültek, amelyek közül az egyik még az iPhone 15 Pro Max EVT-fázisú tesztmodelljében is megtalálható volt. Ám 2023 áprilisában - látszólag hirtelen - eltűnt a dizájn a végleges iPhone-okból. Ezzel sokan azt hitték, hogy a Bongo-projekt végleg a süllyesztőbe került. Most viszont kiderült, hogy a háttérben továbbra is foglalkoztak vele, ugyanis a 2023 szeptemberében beadott szabadalmi kérelem csak most, 2025 áprilisában került nyilvánosságra.
A szabadalmi dokumentumok leírása alapján a haptikus gomb egy ferromágneses magból és egy réztekercsből áll, amely egy elektromágneses motor (lényegében egy szolenoid) segítségével hozza létre a rezgéses visszajelzést. A gomb megnyomásakor a rendszer nyomásváltozást érzékel a feszültségmérőkkel, majd elektromos impulzust küld a tekercsnek, amely a magot az alatta lévő vonzólemez felé mozdítja el, ez teremti meg a haptikus élményt, hasonlóan a jól ismert Taptic Engine működéséhez.
A technológia sokáig megbízhatatlannak bizonyult. A tesztelés során túl magas meghibásodási arányokkal, érzékenységi problémákkal és fals érintésekkel szembesültek, ezek miatt törölték végül az iPhone 15 és 16 modellekből is. Az Apple ennek ellenére három generáción keresztül kísérletezett vele, és most a szabadalmi beadvány is azt mutatja, hogy a fejlesztés sosem szűnt meg teljesen.
Még érdekesebb, hogy a dokumentum szerint a Bongo modul nem csak telefonokba szánható. A leírásban szerepel, hogy a technológia más eszközökben is helyet kaphat: okosórákban, tabletekben, fejre szerelhető eszközökben, sőt akár Apple Pencilben is. Ez tökéletesen egybevág egy friss pletykával is, miszerint az Apple továbbra is finomítja a szilárdtest gombokat, de egyelőre nem találják meg a tökéletes egyensúlyt a visszajelzés és a megbízhatóság között.
A Bongo tehát nem halott, csak alszik. És ahogy az Apple-t ismerjük, bármikor visszatérhet, talán nem az iPhone-ban, de lehet, hogy valami teljesen újban, amire még nem is gondoltunk.