Mindenki óriási szerencséjére elmúltak már azok az évek, amikor a "gamer" jelző egy monitornál egyenlő volt a piros-fekete borítással és a TN-panellel. Ez valóban gyors volt, de a betekintési szögei erősen limitáltak, a színei pedig messze elmaradtak a többi panel által nyújtottól. Először a VA-, majd az IPS-technológia érte utol sebességben a TN-eket (vagyis vált elfogadhatóan gyorssá). Az IPS mára megtalálta a helyét a belépőszinten is, mint olcsó, viszonylag gyors és elfogadható képminőséget biztosító paneltechnológia. Nem is csoda, hogy szinte minden cégnek van IPS-es belépőszintű monitora, ám mind közül talán a legtöbb változattal az AOC rendelkezik, aki 2025 februárjában immáron a negyedik generációs ilyen gamermonitor-családot indította útjára. Leteszteltük a legnagyobb és legdrágább G42-es modellt, ami még így is csak 27 colos és kevesebb mint 70 ezer forint.
Valahol már láttalak
Az AOC 27G42E teljesen átlagos csomagolásban várja új tulajdonosát, de a doboz oldalán azért minden fontosabb, támogatott technológiának az ikonját meg lehet találni. A monitor összeszerelése nem tart tovább 3 percnél, mindössze be kell pattintani a nyakat és ezt ráhelyezni a műanyag talpra - tényleg egyszerű és magától értetődő. A szimpla talpra ülő nyak és nem tartalmaz bonyolult zsanért, így csak dönteni tudod a kijelzőt - sajnos sem a nyakon oldalra fordítani, sem pedig magasságot állítani nem tudsz. Öröm az ürömben, hogy a VESA csavarhelyeket egy fekete, piros díszcsíkkal körbevett vaklap takarja, vagyis mini PC-t tudsz ide felszerelni.
A fekete készülékház viszonylag egyszerű, sallangmentes, a panelt körbevevő káva pedig a függőleges és felső oldalaknál kb. 8 mm, alul pedig a műanyag kerettel kell csak számolnod. A magyar nyelven nem elérhető OSD menüben a legszimplább, klasszikus 5-gombos vezérléssel tudsz navigálni, ezen felül más gombot nem találsz a monitoron. Miután az USB hubot és csatlakozást is kiirtották a költségcsökkentés érdekében, windowsos szoftvert sem kapsz, amivel az OSD menüben tudnál variálni.
A talp abszolút funkcionális, legalábbis elsőre nem tűnik extrának, pedig a tervezők odafigyeltek arra, hogy a hardcore gamerek miként helyezik el billentyűzetüket és egérpadjukat az asztalon, és ehhez igazították a talp oldalait is.
Hátul egy szem HDMI 2.0-át és szintén egy darab DisplayPort 1.4-et találsz, sem Type-C, sem több HDMI vagy egyéb extra nincsen. Pontosabban mégis van: egy 3,5-es jackcsatlakozó, ám nagyon ritka az olyan eset, hogy ezt valaki aktívan kihasználja. Sajnos hangrendszer sincsen a 27G42E modellben, bár ez is egy olyan funkció, amit sokan nem hiányolnak, az általában véve felejthető minősége miatt.
A csomagban túl sok mindent nem találsz, de azért dicséret illeti az AOC-t, hogy egy HDMI és egy DisplayPort kábel is jár a 27G42E mellé, a tápegység pedig integrált, így csak a dobozban lévő tápkábelt kell csatlakoztatnod.
Gyors is, meg nem is
Az AOC 27G42E-t szigorúan úgy kell nézni, mint egy belépőszintű monitort, amit elsősorban játékosoknak készítettek. A 27 colon a FHD-felbontás már kissé pixeles, így munkához inkább a WQHD-t ajánlanánk, viszont full HD-n legalább a videokártyának nem kell túlságosan megfeszülnie, hogy játszható sebességgel futtassa a játékokat.
Az AOC mérnökei Fast IPS-panelt választottak, ami a gyári adatok szerint csodálatos több tekintetben is. Egyrészt 180 Hz-es adaptív képfrissítésre képes, ami kompatibilis az AMD és az Nvidia kártyákkal is. A válaszidő is megfelelően alacsony, 1 ms GtG és 0,5 ms MPRT a gyári adat. Ami már kicsit halványabb, az a fényerő és a színek. A 300 cd/m2 a csúcsfényerőt mutatja, ami azért ma már egy kicsit kevés, örültünk volna a 400 cd/m2, vagy e feletti értéknek. Bár HDR10-támogatás van, a fényerő és az alacsony kontraszt (1000:1-hez) miatt mellbevágó HDR-effektre ne számítson senki. A színtérlefedettség egyáltalában nem rossz, 95%-os DCI-P3 a gyári érték, de az is igaz, hogy már az előző generációk is kb. erre voltak képesek.
A háttérvilágítás ebben az árkategóriában kizárólag Edge LED lehet, amivel itt is találkozol, és bizony némi felhősödést is megfigyeltünk a két függőleges keret közelében, valamint alul, a vastagabb káva mentén. Ez fehér képnél jól látható, feketénél már nem jelentkezett, sőt, a fekete egészen szép, homogén volt a teljes kijelzőn, ahogy gradiens probléma sem jelentkezett.
Éves kötelező frissítés
Nem, az AOC 27G42E semmiképp sem csalódás, sőt még csak nem is rossz monitor - már persze a megfelelő helyén kezelve. A gond az, hogy az előző AOC G-szériákhoz képest szinte semmi sem változott. Sőt, a 2024-ben általunk is tesztelt AOC 27G4XE modellhez képest kicsit még csökkent is a felszereltség (hangszórók, 2 HDMI stb.). Ez nem is lenne gond, ha mondjuk olcsóbbá vált volna, esetleg a fényerő, vagy a kontraszt nőtt volna, de egyik sem javult érdemben. A 27G42E jelenleg 67 290 forintért szerezhető be, aminél több, előnyösebb ajánlatot is találsz a kínálatban - akár az AOC istállójából is.
Így pedig hiába nem akarunk rosszat mondani az AOC 27G42E monitoráról, nem tudunk maradéktalanul lelkesedni érte. Aki ezt választja, nem fogja megbánni, de amíg ugyanezzel (vagy még nagyobb) tudással megkapja a tavalyi modellt kb. 5-10 ezer forinttal olcsóbban, addig az új példány mellett nem szól túl sok érv.
A konkurensek sem könnyítik meg az AOC 27G42E dolgát: ha 180 Hz-es frissítést és IPS-technológiát veszünk alapul, a Samsung, az LG, a Philips és még a Xiaomi is kínál hasonló monitort olcsóbban, vagy legalábbis nem drágábban. A 70-80 ezer forintos mezőnyben már 400 cd/m2 fényerejű modellt is találsz, ha pedig hardcore kompetitív játékosnak vallod magad, az ASUS TUF monitora 90 ezer forint alatt képes 280 Hz-es frissítésre. Ha inkább az FHD-felbontás "bántja a szemedet", akkor szintén van komoly vetélytársa a 27G42E-nek, mégpedig az AOC Q27G2E, ami VA-panellel és 155 Hz-es frissítéssel WQHD-felbontást (2560×1440) kínál pár ezer forinttal olcsóbban, mint tesztünk alanya.
Vélhetően a régebbi AOC Fast IPS-paneles modellek lassan kikopnak a piacról, és nagyon reméljük, hogy ekkor a 27G42E ára is leesik 50 ezer forint körülre, mert ennyiért jó és versenyképes monitor jó képminőséggel és megfelelő sebességgel.