Egyelőre lehetetlen megmondani, hogy a mesterséges intelligencia pontosan hogyan fog hatni az életünkre, de annyi bizonyos, hogy a hadászat ezen a területen is az élen jár a csúcstechnológiában rejtőző lehetőségek kiaknázásában.
Ennek egyik ékes bizonyítéka az évek óta fejlesztés alatt álló, eredetileg 2020-ban leleplezett Boeing MQ-28 Ghost Bat harci drón, amely az ausztrál hadsereg légierejét fogja új képességekkel felruházni.
A 11 méter hosszú repülő szerkezet a Boeing Australia műhelyében készül, a nevét pedig az Ausztráliában honos fakó álvámpírról kapta, amely az álvámpírok családjának legnagyobb testű képviselője, és falkában vadászik az áldozataira. Az MQ-28 ehhez hűen nem csak egyedül, de a mesterséges intelligenciának hála akár ember által vezetett repülőgépekkel kötelékben is képes önállóan ellátni a támadó vagy felderítő jellegű feladatait.
Az 1000 tengeri mérföldes (1852 km-es) hatótávval bíró lopakodó drón a Loyal Wingman Advanced Developement Program gyümölcse, amely a lehető legmagasabb fokú autonómiával működő eszközök kifejlesztését célozza. A Boeing Defense nemrég egy új fotót osztott meg a Ghost Batről, amint az a harci gépek légi feltankolására szolgáló MQ-25 Stingray társaságában pihen a kifutón.
Our autonomous duo meets at last. 🤝
— Boeing Defense (@BoeingDefense) May 25, 2023
The MQ-28 Ghost Bat, developed in Australia, provides fighter-like performance to expand airborne missions. The MQ-25 Stingray refuels fighters to keep the mission going.
That’s unmatched uncrewed airpower. pic.twitter.com/grq67ScT8r
Ha minden a tervek szerint halad, az MQ-28 2024-ben vagy 2025-ben állhat szolgálatba az Ausztrál Királyi Légierő (RAAF) kötelékében, de tavaly augusztusban az Egyesült Államok légierejének minisztere, Frank Kendall is kifejezte a tárcája érdeklődését a drón iránt.