A világszerte több mint 280 millió embert, vagyis a bolygó lakosságának közel 3,5 százalékát érintő depresszió kezelésében korszerű terápiával és modern gyógyszerekkel már jelentős eredményeket lehet elérni, ez azonban nem gátolja a tudományt a hatékonyabb megoldások keresésében.
Erre vállalkozott egy kaliforniai startup, az Inner Cosmos, amely számos más céghez (például az Elon Muks-féle Neuralinkhez, vagy a kifejezetten előrehaladott kutatásokat végző Synchronhoz) hasonlóan az agyba ültetett chipekben látja a kulcsot a gyógyítás új korszakához.
A cég alapítóját, a vezérigazgatói posztot is betöltő Meron Gribetzet 10 éves korában ADHD-val, vagyis figyelemhiányos hiperaktivitás-zavarral diagnosztizálták, amely felkeltette az érdeklődését az idegtudományok iránt. A több mint 10 millió dolláros támogatást összegyűjtő cége egy olyan hardvert fejlesztett ki, amely az agyba ültetve elektromos impulzusokkal veszi kezelésbe a mentális betegségekért felelős területeket.
Az impulzusok kiadásáért felelős beültetendő egység egy külső kapszulához csatlakozik, amelyet a páciens fejéhez kell rögzíteni. A beültetés csupán egy 30 perces ambuláns műtétet igényel, az elhelyezett chip pedig napi 15 percen át stimulálja az agy dorzolaterális prefrontális kérgét. Ez az a terület, amely egyebek mellett a munkamemóriáért (rövid távú emlékezet) és az elvont gondolkodásért is felelős.
Az Inner Cosmos tavaly márciusban kapta meg az engedélyt az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatóságától az embereken végzett kísérletekre, az első ilyen pedig már sikeresen le is zajlott. Az Analytics Drift beszámolója alapján a második beültetésre valamikor februárban kerül sor, s ha minden jól alakul, az InnerCosmos szerint a technológia kikövezheti az utat a hatékonyabb idegtudományi kezelésekhez.