Hiába jelent meg 2021 októberében a Windows 11, hiába lehet ingyenesen frissíteni rá, hiába jelentette be a Microsoft a támogatása megszűnését, a Windows 10 továbbra is elsöprő népszerűségnek örvend.
A Statcounter adatai szerint a Windows 10 piaci részesedése még nőtt is az előző hónaphoz képest. Jelenleg a felhasználók 62,7 százaléka futtatja a korábbi verziót, míg a Windows 11 mellett csak 34,12 százalék tette le a garast.
A helyzet koránt sem rózsás, hiszen óriási biztonsági kockázatot jelent, ha a felhasználók túlnyomó többsége egy elavult operációs rendszert használ, melyhez a gyártó nem ad ki több frissítést. A ragaszkodás hátterében az lehet, hogy a Windows 11 futtatásának viszonylag magas hardverkövetelménye van. Ugyan van mód e követelmények megkerülésére, de a Microsoft ezt nem ajánlja. Ráadásul ez a módszer csak a magánfelhasználók esetében jön számításba. Egy cégnek pediog komoly anyagi terhet jelent, ha egy frissítés miatt lényegében a teljes eszközparkját cserélnie kell.
"A vállalati szektorban egyáltalán nem ritka, hogy a frissen megvásárolt, Windows 11-gyel érkező gépeket visszaállítják a korábbi operációs rendszerre. Ez sok helyen része az IT frissítési ciklusnak, hiszen előnyben részesítik a stabilitás és a kompatibilitást a meglévő rendszereik szempontjából. Ezt egészen addig csinálják, amíg a teljes eszközpark készen áll a Windows 11-re való frissítésre." - nyilatkozta Kieren Jessop, a Canalys elemzője.
Az utolsó frissítés 2025. október 14-én érkezik majd a Windows 10-hez. Ezután még vásárolható kiterjesztett támogatás, de ez nem lesz olcsó, így akinek lehetősége van rá, annak érdemes megbarátkoznia a Microsoft legfrissebb operációs rendszerével.