Az elmúlt években újra és újra próbálták felhívni az orvosok és különböző szakemberek az emberek figyelmét arra, hogy a közösségi oldalak túlzó használata, a túl sok képernyőidő és állandó mobilozás nagyon komoly lelki és mentálhigiénés problémákat okoz, és kapcsolatokat is tönkretehet.
Tim Cook is többször figyelmeztetett erre. A jelek szerint nem jártak túl sok sikerrel, ugyanis a világjárvány idején még durvábban app- és mobilfüggő lett a társadalom. Kínai és amerikai kutatók a Pennsylvania és a Csinan Egyetemekről most ismét igyekeznek kimondani a nyilvánvalót: a túlzásba vitt közösségi média a rossz hírekkel kombózva nem éppen a legideálisabb állapot az embernek.
A közös tanulmányukban Vuhanban élő embereket vizsgáltak, már akkor elkezdték a megfigyeléseket, amikor először elrendelték a kijárási tilalmat. Figyelték az információszerzést és azok megosztását is, ugyanakkor a régióban nagy gondot jelentett, hogy mivel a kínai média nem adott hírt a járványról, ezért még többen fordultak a közösségi média felé. Ez válságok idején egyébként is jellemző, és más amerikai tanulmányok is erre jutottak.
Most a vizsgált emberek több mint fele tapasztalt depressziót, miközben a járvány előtt nem küzdött ilyen problémával. Sokan másodlagos traumát éltek át mások traumatikus élményeinek a hatására.
Ezek súlyosságát a kutatók szerint nagy mértékben erősítette, ha valaki sokat használta a közösségi oldalakat. Hangsúlyozták, hogy nem muszáj felhagyni a Facebook és a Twitter, Instagram használatával, de az egyensúlyra kell törekedni, és tudatosan szűrni a tartalmakat, mielőtt azok teljesen rabjukká tesznek.
A játékfüggőségről is írtuk már korábban, hasznos tippeket lehet találni annak kapcsán a kütyü- és netfüggőség problémájának kezeléséhez, de ezt a videót is érdemes megnézni a téma kapcsán.