Az Egyesült Államok és Kína fokozódó rivalizálásával egyre inkább előtérbe került a nyugati országokban a kínai technológiák rejtette biztonsági kockázatok kérdése. A jelenség a Huawei 2019-es amerikai kitiltásában csúcsosodott ki, amihez csak néhány európai szövetséges (pl. Nagy-Britannia, Svédország, Románia) csatlakozott.
Köztük van Litvánia is, amely tavaly az USA-val közös nyilatkozatban deklarálta a kínai 5G-s technológiák kizárását. A balti állam most újabb állásfoglalást tett az ügyben, komoly vádakkal illetve a kínai gyártókat, azon belül is főként a Xiaomit.
Az Országos Kibervédelmi Központ vizsgálatára alapozva a litván védelmi minisztérium a héten a kínai mobiltelefonok mielőbbi eldobására szólított fel. A vizsgálat ugyanis arra jutott, hogy a Xiaomi 10T 5G beépített cenzúrával érkezik, amivel olyan (kínai nyelvű) kifejezéseket lehet távolról letiltani, mint a "szabad Tibet", a "sokáig éljen Tajvan függetlensége", vagy a "demokráciamozgalom".
A kiberbiztonsági jelentés szerint a letiltható kifejezések listája folyamatosan frissül, jelenleg 449 tételnél jár, ám az európai piacon deaktiválta a funkciót a gyártó. Ami viszont ennél is aggasztóbb, hogy a vizsgált készülék titkosított adatokat továbbított egy szingapúri szerverre. A litván szakemberek a Huaweit sem kímélték, azt állítva, hogy komoly biztonsági rést fedeztek fel a Huwaei P40 5G okostelefonokban.
"Javasoljuk, hogy ne vegyenek kínai telefonokat, és a már megvásároltaktól is minél hamarabb szabaduljanak meg, amennyire csak észszerűen lehetséges."
- mondta Margiris Abukevicius, védelmi miniszterhelyettes, míg a kibervédelmi központ jelentése úgy fogalmazott, hogy a vizsgálat eredménye nem csak Litvániának, de az összes országnak fontos, amely Xiaomi gyártmányú termékeket használ.
A Xiaomi a TechRadar megkeresésére reagálva tagadta a litván vádakat:
"A Xiaomi készülékek nem cenzúrázzák a felhasználóitól származó, vagy azokat célzó kommunikációt. A Xiaomi soha nem korlátozta, és soha nem is fogja korlátozni az okostelefon-felhasználói személyes viselkedését, például a keresésben, a hívásokban, az internetes böngészésben és a harmadik féltől származó kommunikációs szoftverek használatában."
A helyzet érdekessége, hogy a Strategy Alalytics jelentése szerint a Xiaomi néhány hónapja vette át a vezetést az európai mobilpiacon a Samsungtól, amiben komoly szerepe van annak, hogy a Trump-adminisztráció eltiltotta a Google szolgáltatásaitól a korábban rendkívül sikeres Huaweit. Szemmel láthatóan nagy tehát az igény az olcsó kínai készülékekre, a Xiaomi pedig csak betöltötte azt az űrt, ami a hazai riválisa után maradt.