Bár az elmúlt néhány évben többször hallottunk olyan jelentésekről, amelyek szerint a Facebook és más közösségi oldalak veszélyt jelentenek az emberek lelki egészségére, a szakértők véleménye egyre élesebb. Most pedig a Facebook egyik korábbi vezéralakja is megszólalt: szerinte a közösségi oldalak nagy kárt okoznak a társadalmunkban.
Chamath Palihapitiya még 2007-ben csatlakozott a Facebookhoz, majd a növekedésért felelős alelnökeként tevékenykedett. Most azt mondja, hogy bűntudata van, amiért segített létrehozni ezt a céget. Szerinte olyan eszközöket alkottak, amelyek darabjaira bontják a társadalmat és annak működését. Egy előadáson azt tanácsolta, hogy tartsunk tartós szünetet a közösségi média használatában.
Palihapitiya nem csak a Facebookot kritizálja, hanem az egész online közösségi hálót. Szerinte a rövid távú izgalmak, amelyeket a visszajelzések okoznak, tönkreteszik a társadalom működését. Itt értelemszerűen a lájkokra és egyéb visszajelzésekre gondolt. Hozzátette, hogy az emberek nem beszélgetnek egymással, nincs közöttük együttműködés, ellenben jellemző a bizalmatlanság és a hamis információk áradata. Azt is leszögezte, hogy ez nem csak Amerikát érinti, hanem az egész világra jellemző.
Megemlítette azt a példát is, amikor egy indiai hoax miatt több ártatlan embert meglincseltek. Emiatt aztán nem nehéz elképzelni, hogy milyen könnyű befolyásolni a tömegeket, vagy elérni egy-egy célt.
Ő maga egyébként a lehető legkevesebbet használja a Facebookot, a gyerekei számára pedig "nem engedi használni azt a sz*rt", mint fogalmazott.
Nem is olyan régen hasonló véleményeket osztott meg több korábbi korai Facebook-vezető vagy -befektető, úgy mint Sean Parker és Antonio Garcia-Martinez.
Palihapitiya szerint egyébként a Szilícium-völgy kockázati tőkebefektetői rendszerével alapvető gondok vannak, a befektetők ugyanis vacak, haszontalan és idióta cégekbe öntik a pénzt, és nem foglalkoznak a valós problémákkal, klímaváltozással, betegségekkel. Az ő saját befektetőcége az egészségügyre és az oktatásra koncentrál.
Beszélt továbbá arról is, hogy bár a tech befektetők hatalmasnak tűnnek, a hatalmukat a szerencsének köszönhetik, és nem a tudásuknak - ezt azonban senki nem akarja bevallani.