Rendkívül izgalmas folyamatok zajlanak a tech világban, mióta az OpenAI előrukkolt a mesterséges intelligenciára épülő ChatGPT chatbottal, a lenyűgöző szövegalkotási képességekkel bíró technológia ugyanis szabályos háborút robbantott ki a Microsoft és a Google között.
A több mint 100 millió felhasználónál járó platform népszerűségét látva a redmondiak 10 milliárd dollárt fektettek az OpenAI-ba, a ChatGPT így nemcsak a Bing keresőben, de más szolgáltatásaikban is fel fog bukkanni, amire a keresőpiaci dominanciáját féltő Google-nek is válaszolnia kellett.
A vállalat az elmúlt napokban sietve be is harangozta, hogy február 8-án tart egy élő eseményt, amelyen a mesterséges intelligenciáról és a keresési élmény "intuitívabbá" tételéről lesz szó. A jelek szerint pedig a cég igyekszik a lehető legnagyobb figyelmet generálni, időközben ugyanis már a műsor előtt megvillantotta a ChatGPT jövőbeli ellenfelét.
A Google csodafegyverét Bardnak hívják, és a cég saját nagy nyelvi modelljére, a LaMDA-ra épül, amely hasonló tulajdonságokkal bír, mint a GPT-3 nyelvi modelleken alapuló ChatGPT.
"A Bard arra törekszik, hogy a világ széles körű ismeretanyagát ötvözze a nagy nyelvi modelljeink erejével, intelligenciájával és kreativitásával. Az internetről származó információkból merít, hogy friss, magas színvonalú válaszokat adjon. A Bard lehet a kreativitás kibontakoztatója és a kíváncsiság ugródeszkája, segíthet például elmagyarázni a NASA James Webb űrteleszkópjának új felfedezéseit egy 9 éves gyereknek, vagy többet megtudni a futball jelenlegi legjobb csatárairól, majd gyakorlatokkal szolgálhat a készségek fejlesztéséhez."
- jellemzi a Google a sokoldalú technológiát, amelynek most kezdték el a zárt körű tesztelését, "megbízható" külső résztvevők bevonásával. A hírt Sundar Pichai, a vállalat vezérigazgatója is megosztotta, egy rövid videós anyagot is beágyazva az erről szóló Twitter-posztjába. Az itt megjelenő kép alapján a Bard hasonlóan működik, mint a ChatGPT: beírunk egy tetszőleges kérdést, az algoritmus pedig összefüggő, többsoros választ ad.
2/ Bard seeks to combine the breadth of the world's knowledge with the power, intelligence, and creativity of our large language models. It draws on information from the web to provide fresh, high-quality responses. Today we're opening Bard up to trusted external testers. pic.twitter.com/QPy5BcERd6
— Sundar Pichai (@sundarpichai) February 6, 2023
A Google emellett abba is bepillantást engedett, hogy miként integrálják majd a mesterséges intelligenciás funkciókat a keresőjükbe. Az alábbi képen a mobilos Google Search látható, ami egy szimpla keresési kifejezés helyett egy kérdést kapott arról, hogy zongorázni vagy gitározni könnyebb-e megtanulni, s hogy mennyi gyakorlásra van szükség az elsajátításukhoz. Az illusztráció alapján az "új" Google erre előbb egy generált szöveges választ ad, majd bedob néhány vonatkozó webes találatot is.
A további részletek a vállalat holnap esedékes, magyar idő szerint 14 óra 30 perckor kezdődő eseményén fognak kiderülni, de azt már most biztosra vehetjük, hogy a Microsoftnak komoly ellenállással kell számolnia, ha a ChatGPT hátán lovagolva próbál teret hódítani a Google-től.