Hirdetés

A Meta titokban torrentezéssel szerzett kalózkönyveket AI-tréninghez, perelnek az írók



|

Nagyon úgy fest, hogy a Meta tényleg lekalózkodott könyveket használt fel, ezt pedig a szerzők nyilván nem hagyhatják annyiban.

Hirdetés

Újabb fordulatot vett az írók által a Meta (a Facebook anyacége) ellen indított per, miután belső vállalati e-mailek kerültek nyilvánosságra. A dokumentumok szerint a cég mérnökei és vezetői tudatában voltak annak, hogy szerzői jogokat sértenek, amikor kalózkönyveket tartalmazó adatbázisokat használtak AI-modellek betanításához.

A Sarah Silverman, Richard Kadrey és más szerzők által indított per legkritikusabb szakaszához érkezett. Az írók szerint Meta törvénytelenül használta fel műveiket mesterséges intelligencia rendszereinek fejlesztéséhez. A frissen nyilvánosságra hozott e-mailek szerint a vállalat alkalmazottai aktívan használták a BitTorrent hálózatot, hogy több terabájtnyi kalóztartalomhoz jussanak hozzá.

Hirdetés

Korábban a Meta elismerte, hogy bizonyos vitatott adatbázisokat, köztük a LibGen nevű, milliónyi kalózkönyvet tartalmazó archívumot is felhasználta. A belső levelezések azonban ennél tovább mennek: egy 2023 áprilisi üzenetben a Meta egyik kutatója, Nikolay Bashlykov megjegyezte, hogy "torrentezni egy céges laptopról nem tűnik helyesnek". Ugyanez a kutató szeptemberben már arról számolt be, hogy jogi tanácsot kér, mivel egyértelműen törvénytelennek tartotta a kalóztartalmak megosztását. A belső kommunikációból az is kiderült, hogy a Meta nemcsak letöltötte, hanem terjesztette is a kalóztartalmakat. Egy másik dolgozó, Frank Zhang azt írta, hogy a torrentforgalmat rejtett módba állították, hogy elkerüljék a lelepleződést.

A Meta, akárcsak más nagy techcégek, óriási erőforrásokat fektet a generatív mesterséges intelligencia fejlesztésébe. A vállalat a közösségi platformjait AI-alapú chatbotokkal és személyiségekkel kívánja feltölteni. Ennek érdekében hatalmas adatmennyiséget dolgoznak fel, azonban a per szerint ezt a szerzői jogok figyelmen kívül hagyásával tették.

A dokumentumok szerint Meta legalább 81,7 terabájtnyi adatot töltött le és osztott meg különböző forrásokból, köztük 35,7 terabájtot olyan kalózkönyv-archívumokból, mint a Z-Library és a LibGen. Az írók szerint a cég "megdöbbentő mértékű" jogsértést követett el, és az AI-fejlesztése során példa nélküli mértékben támaszkodott illegálisan szerzett tartalmakra. A Meta hivatalosan tagadja, hogy jogsértést követett volna el, és a per elutasítását kérte. Az újonnan napvilágra került bizonyítékok azonban komoly fejfájást okozhatnak a vállalatnak a bíróságon.

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.