Az ARM, a világ legelterjedtebb chiparchitektúráját tervező brit vállalat, lenyűgöző mérföldkőhöz érkezett: fennállásának 40. évfordulóján bejelentette, hogy eddig összesen 250 milliárd chipet szállított le partnereinek. Ez a szám nem csupán a technológiai fejlődés ütemét szemlélteti, hanem azt is, hogy egy kis cambridge-i garázscégből miként lett az ARM az informatikai ipar egyik meghatározó szereplője.
Az ARM története 1985-ben kezdődött az ARM1 mikroprocesszorral, amely mindössze 25 000 tranzisztort tartalmazott és egy 3 mikronos gyártástechnológián készült. A chipet a rendkívül alacsony energiafogyasztás és hatékony működés jellemezte - nem előrelátásból, hanem pusztán anyagi kényszerből. Az akkori Acorn Computers nem engedhette meg magának a drága kerámiacsomagolást, ezért műanyag tokba kellett tervezniük a chipet, amely így csak minimális energiát fogyaszthatott. Megfelelő mérőeszközök hiányában túltervezték a hatékonyságot, és ez vált később az ARM technológiájának egyik legnagyobb előnyévé.
Azóta az ARM-alapú chipek szinte mindenhol jelen vannak: okostelefonokban, táblagépekben, laptopokban, okoseszközökben, járművekben, szerverekben és szenzorokban. Az ARM jelenlegi technológiai csúcstermékei között ott található például a hamarosan debütáló MediaTek Dimensity 9500, de a cég célja már túlmutat a mobilpiacon.
Az ARM új korszakra készül: adatközpontok, mesterséges intelligencia, peremhálózati számítástechnika (edge computing) és a fenntarthatóság kerültek a fókuszba. A vállalat nem titkolja, hogy az ARM-architektúra rugalmassága és energiahatékonysága ideálissá teszi a modern, környezetbarát informatikai megoldásokhoz is. Az ARM vezérkara az évfordulós bejegyzésében így fogalmazott:
"Ami négy évtizeddel ezelőtt egy ambiciózus projektként indult Cambridge egy kis sarkában, mára a világ legszélesebb körben alkalmazott számítástechnikai architektúrájává vált. Ez a történet azonban még korántsem ért véget."
Ahogy a chipipar folyamatosan változik, az ARM is új szerepkörökre készül. A cél immár nem csupán az, hogy hatékonyabbá tegye az eszközeinket, hanem az is, hogy hozzájáruljon egy kisebb ökológiai lábnyommal járó technológiai jövőhöz. A 250 milliárd chip csak a kezdet volt.