Több, mint öt évtized telt el azóta, hogy az emberi kíváncsiságtól és dicsvágytól hajtott nagyhatalmak egy űrverseny keretében meghódították bolygónk egyetlen holdjának felszínét. Az Apollo-program keretében végrehajtott landolások hosszú időre eldöntötték a versengést az USA javára. Bár hidegháború utáni átrendeződések pár évtizedre nyugalmat hoztak, napjaink ismét az űrverseny jegyében telnek.
Sok egymástól független projekt van jelenleg is folyamatban, de ismét a legnagyobb figyelem és a legtöbb erőforrás a Holddal kapcsolatos küldetésekre irányul. Tavaly két ország is - India és Oroszország - megkíséreltek leszállást végrehajtani a Hold felületén, de kettejük közül ez csak Indiának sikerült. Rajtuk kívül a japánok és az amerikaiak is terveznek odautazni a közeljövőben.
Magyar idő szerint hétfő reggel 8 óra 19 perckor indult útnak egy Vulcan Centaur rakéta, hogy az Apollo program óta először egy amerikai projekt keretében leszállást hajtson végre a Földhöz legközelebb eső égitestesten. A rakétát felbocsátó United Launch Alliance egy űrkutatásban érdekelt magáncég, ami Elon Musk SpaceX-ének a legfőbb riválisa az ágazatban. A Vulcan Centaur a tervek szerint a jövőben még több amerikai küldetésben fog részt venni.
A Vulcan által gyártott leszállóegység, a Peregrine az Astrobotic nevű vállalat fejlesztésében készült el. A fedélzetén szállított műszereken kívül melyek a NASA tulajdonát képezik, egy érdekes magyar vonatkozású tárgyat is magával visz az űreszköz a Holdra. A Memory of Mankind (MOM) program keretén belül egy 20X20 cm-es plakettet erősítenek a Peregrine-re, amit a magyar Puli Space Technologies Kft. készített. A Puli Téridő Plakett afféle időkapszulaként funkcionál, és 21 szöveges üzenetet gravíroztak a felületére, melynek tartalma megtekinthető ezen az oldalon.
Bár a reggeli kilövésnél nem merült fel proléma, útközben kiderült, hogy a Peregrine nem tudja a nap felé tartani az invertereit. A technikai problémát az Astrobitic jelentette szinte azonnal a felszállás után. Ha nem tudják a problémát megoldani, az az egész küldetés sikerét veszélyezteti.