Amilyen ütemben fejlődik a számítástechnika és cserélődnek a felhasználók eszközei, már az is ritkaságnak számít, amikor valakinél egy tíz éves PC-t találunk, amely ráadásul működőképesnek bizonyul. Épp ezért számít kifejezetten különlegesnek az a "lelet", amelyet a New York-i Fordham jogi egyetem professzora, John Pfaff fedezett fel szülei padlásán.
A professzor Twitteren osztotta meg az általa talált kincset, amely nem más, mint egy Apple IIe számítógép. Ezt a modellt az almás cég 1983 elején vezette be, mint a legendás Apple II harmadik generációs, ráncfelvarrott változatát. Itt debütált például az akkoriban még hatalmas lépésnek számító funkció, amellyel nagy- és kisbetűk között is válthattunk a bevitel során, amiben a Shift mellett a CapsLock gomb is segített. A IIe-t tíz éven keresztül tartotta készleten az Apple, 1993-ban állították le a gyártását.
A Pfaff által talált gépet kereken 30 éve, 1989-ben használták utoljára, ezért a professzor nem sok reményt fűzött ahhoz, hogy egyáltalán bekapcsolható. Ehhez képest nagy meglepetésére pöccre elindult. Ezek után a gép mellett talált floppykkal próbálkozott, és az egyikről elindította az Adventureland című szöveges kalandjátékot. Az pedig nem csak elindult, de rögtön fel is ajánlotta, hogy betölt egy elmentett játékállást.
Oh.
— John Pfaff (@JohnFPfaff) February 17, 2019
My.
God.
An Apple IIe. Sat in my parents’ attic for years. Decades.
And it works.
Put in an old game disk. Asks if I want to restore a saved game.
And finds one!
It must be 30 years old.
I’m 10 years old again. pic.twitter.com/zL7wWxOo36
Emellett több más játék is simán elindult, többek között az Olympic Decathlon vagy épp a William Gibson cyberpunk regénye alapján készült Neuromancer.
It’s like riding a bicycle.
— John Pfaff (@JohnFPfaff) February 17, 2019
But need to get that 100m dash time down a bit. That was respectable in the 1980s, but not anymore. pic.twitter.com/cmnOKwBUUJ
A Neuromancer elindításáról videó is készült:
This game... never got past the first level despite HOURS of (pre-internet cheating) trying.
— John Pfaff (@JohnFPfaff) February 17, 2019
Now w the web, I have a shot.
The music, tho. That classic Apple IIe music. pic.twitter.com/ebeXNzoCs2
A legérdekesebb azonban az a pillanat volt, amikor Pfaff megmutatta a gépet az iPhone-korszakban felnőtt gyerekeinek, akik egy ideig nézték az őskori leletet, majd megkérdezték: "Ez tényleg egy számítógép?", majd azt próbálták kitalálni, mire is szolgáltak a floppymeghajtók. A professzor fiatalabb gyerekei szimplán kinevették a gépet, amely számukra teljesen értelmezhetetlennek bizonyult. Így múlik el a világ dicsősége...
Nálatok van még valamilyen "őskori" számítógép vagy egyéb tech-eszköz? Miket őrizgettek, milyen idősek, és működnek-e még? Jöhetnek a kommentek!