Az intelligens otthon nem csupán megkönnyíti az életünket, de akár pokollá is teheti, és erről a témáról nem először írunk, ugyanakkor arról eddig nem volt szó, hogy nem csupán adatlopásoktól kell tartani, hanem még attól is, hogy az eszközeinken keresztül rossz szándékú emberek a frászt hozzák ránk.
Úgy tűnik, új válfaja kezd kialakulni a hackerkedésnek, ahol a cél nem az, hogy a kibertámadók megszerezzék féltett adatainkat, sokkal inkább az, hogy a rendelkezésre álló okoseszközökön keresztül amolyan digitális kísértetjárást éljünk meg. Ezen zaklatási mód lényege, hogy tulajdonképpen távolról veszik át az irányítást az IoT kütyüinken, tehát összevissza tekergetik a termosztátot, bekapcsolják a tévét, az éjszaka közepén teljes hangerőn elindítják a rádiót, és szórakoznak a villannyal. Természetesen mindez csak ott történhet meg, ahol erre mód van, vagyis egy hagyományos, a hálózatra semmilyen formában nem kapcsolódó lakásban nem fog hasonló bekövetkezni. Több, mint harminc olyan esetről tudni, ahol a hackerek nem csupán így zaklatták áldozataikat, de lehallgatták azok beszélgetéseit, illetve olyan is előfordult, hogy nyugtalanító zümmögést játszottak le a hangszórókon keresztül.
Szakértők szerint azonban mindez leginkább azért következhet be, mert a felhasználók még mindig nincsenek kellően tisztában azzal, hogy miként tudnak a hasonló támadások ellen védekezni vagy azokat megelőzni. Mint kiderült, már nem elég csupán időről-időre megváltoztatni a jelszavunkat, amit jól példáz a Ring által gyártott okoscsengő esete is, melynél hiába történt meg a jelszóváltás, a hozzátartozó alkalmazás ugyanúgy bejelentkezve hagyta a felhasználót. Hozzá kell tenni, hogy az emberi tudatlanság vagy nemtörődömség nagyban hozzájárul ahhoz, hogy mi magunk engedünk utat az eszközeinkhez, mert a felmérések azt mutatják, hogy elég sokan vannak, akik a gyárilag beállított jelszót nem változtatják meg egyénire. Tehát nem elég az új technológiákat csupán beengedni az otthonunkba, ismerni is kell azok működését, és biztonságossá tételét.