Tegnap meglehetősen nagy port kavart a Replicant nevű Android disztribúció fejlesztőinek tájékoztatása, miszerint a Samsung Galaxy telefonok hálózati vezérlőjének illesztőprogramjában található egy hátsó kapu, amely segítségével támadók távolról hozzáférhetnek a készülékek háttértárához.
Sajnos a Samsung továbbra sem szólalt meg az ügyben, azonban mostanra számos biztonsági szakértő ránézett a felfedezésre, a konszenzus szerint pedig egyáltalán nem vészes a helyzet. Ugyan a leírt biztonsági rés valós, azonban az Android operációs rendszer konfigurációjának köszönhetően a támadók maximum a modem egyes állományait tartalmazó könyvtárhoz férhetnek hozzá, konkrétan felhasználói információkat nem lehet lopni a bug segítségével, azaz praktikus körülmények közt és gyári szoftver használata mellett nem sokat ér a sérülékenység. A problémát mindenképp orvosolni kell, azonban nincs mitől félniük a Galaxy telefonnal rendelkezőknek.
Ennek ismeretében viszont felmerült a kérdés, hogy a Replicant miért fogalmazott félrevezetően ködösen a széles nyilvánosságnak szánt tájékoztatásában: a jelenlegi legéletszerűbb spekulációnak az tűnik, hogy az átlagos fogyasztók hergelésével kívánják rákényszeríteni a Samsungot a zárt illesztőprogramjának nyílt forrásúvá tételére, ezzel egyszerűbbé téve többek közt a Replicant disztribúció fejlesztését is.
A politikai játszma gyanújának beigazolódása komoly következményekkel járhat a fejlesztők számára, hiszen a célközönségüket képező geekek jókora tábora pont az efféle hátsó szándékú, önös érdekű manipulációk miatt tartja fontosnak a Replicanthez hasonló nyílt disztribúciók fejlesztésének támogatását.
(Forrás: XDA Develeopers)