A Samsung nem csak a Galaxy Gear okosórát villantotta meg szerdai esti berlini kütyüparádéján: JK Shin és munkatársai a Galaxy Note 3 okostelefont és a Note 10.1 táblagép „2014-es kiadását” is bemutatták.
Az este első nagy bejelentése a cég népszerű phabletvonalának legújabb tagja, a Samsung Galaxy Note 3 volt. A cégnek évek óta jól bevált szokása, hogy a berlini vásáron mutatja be a Note-okat – így nem okozott nagyobb meglepetést, hogy az idén is így tettek.
Könnyebb, vékonyabb, erősebb, nagyobb
A legújabb modellt a jól bevált sikerrecept alapján rakták össze: a Note II-jénél valamivel nagyobb, 5,7 hüvelykes Super AMOLED kijelzővel, 3GB RAM-mal, 2,3 GHz-es, négymagos processzorral és 13 megapixel felbontású kamerával szerelték fel. Az elődjénél kicsit vékonyabb (8,3 mm vastag), kicsit könnyebb (168 g) okostelefon kellemes fogású és igen szép bőrhatású hátlapot kapott, és három színben: feketében, fehérben, illetve halvány rózsaszínben lesz kapható. A Samsung azt reméli, hogy a „stylus-barát” fejlesztésekkel és az alaposan áttervezett dizájnnal új vásárlói rétegeket szólíthat meg.
Szoftveres szempontból a Galaxy Note 3 legnagyobb újdonsága az „Air Command” nevű megoldás. A képernyő bármelyik pontján megjeleníthető menüt az S Pennel (a fent emlegetett stylussal) lehet elővarázsolni: egyszerűen az üveghez illesztjük a toll hegyét, megnyomjuk a gombját, és hipp-hopp, már fel is ugrott egy ügyes kis ablak, amelyen keresztül a központi funkciókat – az Action Memos-t, a Pen Window-t, az S Findert és Scrapbook-ot – érhetjük el.
Tollhegyre tűzött feladatok
Az Action Memos interaktív elemeket varázsol a kézírásos feljegyzésekből. Ha például lefirkantjuk valakinek a telefonszámát, közvetlenül a jegyzetünkből hívhatjuk az illetőt, sőt, a kapcsolataink közé is elmenthetjük az elérhetőségeit, a címekre pedig a Google Mapsen is egyetlen tollhegykoppintással rákereshetünk.
Az S Finder a jegyzeteink – és nem csak a címük (!) – közötti keresést teszi egyszerűbbé. Az eszközt ki is próbálhattuk a Samsung közvetítésének helyszínén: úgy tűnt, a funkció igen megbízhatóan működik.
A Samsung a csillapíthatatlan étvágyú tartalomfalókat is szerette volna megörvendeztetni, ezért a Galaxy 3-ba egy teljesen új, My Magazine nevű szolgáltatást is beletettek; a Flipboardhoz vagy a HTC BlinkFeedjéhez hasonló hírolvasót egyetlen ujjmozdulattal előkaphatjuk a kezdőképernyő alól.
Appból appba
A Samsung a multitasking terén is szeretett volna nagyot villantani, ezért az eddigieknél jóval több alkalmazásban használhatjuk majd a Multi-Window megoldást. Ha úgy akarjuk, akár a Google Mapst és egy böngészőablakot, vagy akár két, egymással párhuzamosan futó videólejátszót is megnyithatunk egyszerre – az új rendszer ugyanis azt is lehetővé teszi, hogy egyszerre két ablakban használjuk ugyanazt az appot.
A multitaskingot segíti az S Pen Pen Window alkalmazása is. Elég egy kis négyzetet rajzolnunk a tollal a képernyőre, és máris megnyithatjuk azt az applikációt, amit használni szeretnénk – anélkül, hogy vissza kellene lépnünk a menübe vagy a háttérbe kellene pöccintenük a futó appokat. Sajnos, az S Window egyelőre nem tudja az összes, a telefonunkra telepített alkalmazást kezelni, de egy YouTube videót vagy a számológépet könnyűszerrel elindíthatunk vele, ha kell.
Tenyérbe mászik
A Note 3 első pillantásra nagyon hasonlít az elődjéhez, de ha jobban szemügyre vesszük, láthatjuk, hogy a Samsung tervezői sokat finomítottak a készülék dizájnján. Az S Pen például szimmetrikus kialakítású lett, így végre könnyűszerrel becsúsztathatjuk a tartójába. A készülékházat is újragondolták. A hátlap gusztusos, csinos „öltésekkel” díszített és igen jó fogású műbőrborítást kapott; az éleket fémhatású műanyag takarja. A dizájn kellemesen egységes és átgondolt összhatást kelt, ráadásul a kijelző méretéhez képest meglepően ergonomikusnak tűnik.
A Galaxy Note 3-at szeptemberben dobják piacra. A készülékbe épített processzor területenként változhat: a Berlinben bemutatott modellt egy Qualcomm 4G hajtotta, de a hírek szerint a Samsung saját fejlesztésű Exynos chipjeivel szerelt változatok is kaphatók lesznek majd bizonyos országokban.
„Abszolút produktivitás”
A Samsung az Unpacked 2013 Episode 2-n mutatta be a Galaxy Note 10.1 tablet legújabb, 2014-es kiadását is. A „2014 Edition” alig 7,9 milliméter vastag, és a cég szerint az „abszolút produktivitás” jegyében fejlesztették ki.
A dél-korai gyártó mérnökei alaposan felpöccintették az eszköz kijelzőjét; a Google Nexus 10-hez hasonlóan a Note is egy 2560 x 1600 pixel felbontású panelt kapott – ami nem meglepő, tekintetbe véve, hogy a keresőcég tabletjébe is a Samsung gyáraiban készült technológiát építették.
Az új Note 10.1-ban a Samsung nyolcmagos, 1,9 GHz-es Octa chipszetje dolgozik, és a maga ligájában egyedülállóan nagynak számító 3 GB RAM-mal, valamint egy 8 megapixeles hátoldali és egy két megapixeles előoldali kamerával szerelték fel. A tábla hátoldalát ugyanaz a műbőr borítja, mint a Galaxy Note-ét. A 2014-es modellt 16GB-os, 32GB-os és 64GB-os változatban vásárolhatják majd meg a felhasználók.
Ahogy az várható volt, a gyártó valamennyi, a Galaxy Note 3-ban már bemutatott újítását belepakolta a tabletbe: van itt Air Command és javított S Pen, Multi-Window és persze, My Magazine is.
A tabletet a Note 3-hoz és a Galaxy Gearhez hasonlóan szeptember 25-én mutatják be a világ 149 országában: lesz belőle Wi-Fis, valamint Wi-Fi- és 3G-, illetve Wi-Fi- és 4G LTE-chippel szerelt verzió is.