Végre hivatalosan is bemutatta a legújabb Nexus készülékeit a Google, amelyek a legfrissebb Android rendszert kísérik. Ezt eddig Android L kódnéven ismertük, most pedig az Android Lollipop nevet kapta meg. A rendszert a meglehetősen régóta pletykált Nexus 9-es táblagép a Nexus 6-os okostelefon (inkább phablet) kísérik.
A Nexus család tehát két új taggal bővült ezúttal, de vajon melyik gyártókat bízta meg a fejlesztéssel és a termeléssel a Google? A befutó ezúttal az HTC és a Motorola lettek.
A Nexus család nagyobb lett
A Nexus 9 táblagép 8,9 hüvelykes kijelzőt kapott, és a tajvani HTC gyártja. A Nexus 6 ezzel szemben egy 6 hüvelykes tepsifon a Motorola Mobility jóvoltából. A két készüléket egy streamelésre kihegyezett médialejátszó, az ASUS Nexus Player is kiegészíti, amely az Android TV-re alapoz.
A Nexus 9 és a Nexus Player október 17-től lesznek előrendelhetőek, és november 3-tól kaphatóak, persze ezek az amerikai dátumok. A 16 gigabájtos Nexus 9-ért 399 dollárt kérnek majd, a 32 gigabájtos pedig 479-be kerül - az LTE-s kiadás szintén 32 gigabájtos, 599 dollárért cserébe. A Nexus Player távirányítóval 99 dollárba kerül majd, az opcionálisan kérhető kontroller felára 40 dollár. A Nexus 6 október 29-től lesz előrendelhető, kártyafüggetlen formában a 32 gigabájtos verzióért 649 dollárt kérnek, a 64 gigabájtosért 699 dollárt.
A Google a Nexus 6-tal egyébként a phabletek piacára is belép, hiszen gyakorlatilag egy okostelefon és egy táblagép hibrid keresztezéséről van szó. A készülék még az 5,5 hüvelykes iPhone 6 Plusnál és az 5,7 hüvelykes Galaxy Note 4-nél is nagyobb.
A webóriás ezekkel a Nexusokkal egyébként kifejezetten az új Androidot kíséri, a cél az, hogy megmutassák, milyen az igazi, tiszta Android-élmény. Éppen emiatt ezeknél a készülékeknél szigorúan tilos volt a három gyártónak bármiféle saját ötlettel vagy alkalmazással belerondítani a rendszerbe és a kezelőfelületbe. Gyakorlatilag Google-termékekről van szó, külsős gyártásban. Érdemes megjegyezni azt is, hogy a Google gyakorlatilag egy nappal az új iPadek bemutatója elé időzítette a bejelentéseit.
Az Android Lollipop segítségével a Google egységesíteni szeretné a platformot, és nagyjából egyforma felületet összehozni az összes mobilterméken és a weben. Miközben a rendszer külseje a telefonokat, tableteket és tévéket is érinti, addig a fejlesztők is szabadabb kezet kaptak, és például jobban befolyásolhatják, hogyan jelenjenek meg az értesítések az egyes eszközökön. Az üzemidőt is sikerült kitolni az új rendszerben, egy energiatakarékos funkcióval pedig plusz 90 perc csikarható ki minden eszközből. A Lollipop újdonságai között találhatóak a többfelhasználós fiókok, a vendégmód, és, hogy eltérő biztonsági módszereket lehet alkalmazni (PIN, jelszó, minta vagy biztonságos eszközhöz kapcsolás). A rendszer a Nexus 5, Nexus 7 és Nexus 10 készülékeken, valamint a Google Play-kiadású eszközökön is elérhető lesz.
Mindenki Nexust akar
Az HTC utoljára 2010-ben dolgozott együtt a Google-lel, akkor még az eredeti Nexus One-on. Azóta a gyártó a saját okostelefonjaival és a Sense felületével próbált utat törni magának, és bár az HTC One M8 nagyon jó értékeléseket szerzett, az Apple és a Samsung árnyékából nem tudtak kilépni. Olyannyira nem, hogy a tabletpiacon több mint három éve nem is próbálkoztak, az iPad akkor alaposan keresztülhúzta a számításaikat. A Google azóta megvetette a lábát a szektorban, és miután a Nexus 7 az iPad mini riválisa lett, a Nexus 9 most az iPad mini és az iPad Air közé pozicionálja magát, gyakorlatilag árban is. Bár a ház nem teljesen fém, az oldalak abból készültek. A kijelző 2048 x 1536-os felbontású, belül pedig egy 64 bites, 2,3 GHz-es NVIDIA K1 processzor van, Kepler GPU-val és 2 GB RAM-mal. A készülékben BoomSound technológiás hangszórók, NFC, Bluetooth 4.1, dupla mikrofon, egy 8 és 1,6 megapixeles kamera kaptak még helyet.
A Motorola ezzel szemben az első Nexus készülékét tette le az asztalra, mégpedig azért, mert 2012-ben a Google megvette - ezzel pedig a saját partnereinek gyártott versenyt. Miután a Google eladta a céget a Lenovónak, a Motorola ismét képbe került. A Nexus 6 így hajlított alumínium keretet kapott, két előlapi hangszórót, 13 és 2 megapixeles kamerákat és Quad HD-s kijelzőt. Mindezt egy négymagos, 2,7 GHz-es Snapdragon 805 processzor, egy Adrendo 420 GPU, 3 GB RAM és egy 3220 mAh-s akku egészítik ki. Az egyik legnagyobb különlegessége pedig a Turbo Charger, amivel 15 percnyi töltéssel 6 órányi üzemidőt pumpálhatunk a készülékbe.
Az ASUS Nexus Player készüléke a Google szerint az első eszköz, ami Android TV-t futtat - ez a rendszer pedig set-top boxokra és androidos játékgépekre is készült. A webóriás úgy gondolta, hogy mivel úgyis sokat cserélgetjük a készülékeket, ezért jó ötlet elkezdeni a játékot a tévén a Nexus Playerrel, majd folytatni egy androidos telefonon. Mivel az eszköz Google Cast-képes, ezért minden Chromebook, Android- és iOS-alapú eszköz tud rá anyagot küldeni.