A Google Android rendszerén meglehetősen komoly fenyegetést jelentenek a vírusok. A kártevők veszélyei miatt érthető, hogy a különböző antivírusoknak meglehetősen nagy a sikere és a népszerűsége. Ilyen volt a 3,99 dollárért megvásárolható Virus Shield is, amely március 28-i startja után rövid időben belül a legnépszerűbb fizetős app lett a Play Store-ban, és az első ötben is maradt sokáig.
A több mint 10 000 telepítés és a majd 1300 darab négy- és ötcsillagos értékelés annak volt köszönhető, hogy a védelmi program egyszerű felületet ígért: csak rá kell nyomni, és már megy is minden. Az Android Police Java-kódot is érintő mély elemzése ugyanakkor fényt derített rá, hogy az app egyáltalán nem egy antivírus, mindössze egy fotót cserél ki a kijelzőn - így aztán valóban észrevehetetlenül és erőforrás-takarékosan működött a háttérben.
Miután az X-et pipává változtató alkalmazás lebukott, a Google az appot és a fejlesztőt is törölte az áruházából. A problémát az jelentette, hogy a Google hiába szűri a fertőzött appokat feltöltéskor, ebben egyáltalán nem volt kártevő, csak pénzgyűjtő szándék. A másik gond, hogy az automatikus pénzvisszatérítéshez a felhasználóknak 15 percen belül kellett volna kérelmezniük a vételárat, ellenkező esetben csak a fejlesztő kedvességén múlik a visszatérítés (közvetlen megkereséssel).
Antivírust tehát nem túl nehéz hamisítani, főleg, mivel a legtöbben csak feltételezik, hogy az app teszi a dolgát. Nézzünk hát mindig utána az áruházon kívül is az adott appnak, vagy válasszunk megbízható fejlesztőt, mint az AVG, az Avira, az Avast, a Bitdefender, az ESET, a Malwarebytes, a McAfee vagy a Norton.