A várakozásoknak megfelelően bemutatkozott az Android következő kiadása a Google I/O konferencián. Az egyelőre csak „Android M” néven emlegetett szoftver valamikor az ősszel fog elérhetővé válni, de a kártyafüggetlen Nexus 5 / 6 / 9 eszközökkel rendelkezők már most telepíthetik az első félkész fejlesztői előzetesét. A korai pletykák alapján a héten már összeszedtük, hogy milyen újdonságokra lehet számítani a rendszerben, szerencsére pontosnak bizonyultak a híresztelések.
Az Android M rendszerről általánosságban véve nem mondható el, hogy új korszakot nyitna a robotos platform történetében. Vannak komoly újdonságai, azonban végfelhasználói szempontból inkább egy kikupált Lollipopnak tekinthető. A Google szerint minden szempontból ez lesz az Android eddigi legkiforrottabb kiadása. Nézzük a komolyabb fejlesztéseit!
Jogosultságkezelés
Az Android M-től kezdődően megváltozik a telepített alkalmazások jogosultságkezelése. A programok installálásakor semmiféle jogosultságot sem kell előre megadni az alkalmazásoknak. Ehelyett az lesz, hogy mikor a programnak először szüksége lesz egy specifikus jogosultságra, akkor felugrik egy értesítés, a felhasználó pedig szabadon dönthet a jogosultság megadásáról vagy megtagadásáról. A Beállítások alkalmazásban utólag is állíthatóak lesznek a programoknak megadott jogosultságok.
Jobb akkus üzemidő
Az Android M az eddiginél sokkal kifinomultabb módon kezeli a háttérfolyamatokat, így az akkus üzemidő növelése érdekében több mindent és többször fog leállítani. Többek közt a mobil gyorsulásmérőjét is használja majd, hogy döntést hozzon a nyugodtan leállítható folyamatok köréről. Például a kijelző kikapcsolt állapota még nem jelenti azt, hogy a mobilozót a buszon ülve nem érdeklik a bejövő chatüzenetek vagy e-mailek. A Google szerint a Lollipophoz képest akár kétszeresére is ugorhat mobilok készenléti ideje.
Ujjlenyomat-olvasó
Az Android M már alapvetően tartalmaz egy ujjlenyomatok tárolására és kezelésére használható keretrendszert, így a telefonok gyártóinak nem kell majd külön szoftvereket fejleszteniük vagy licencelniük ezen célokra. Az Android Pay NFC-s fizetőrendszerben PIN helyett ujjlenyomatot is lehet majd használni a fizetés jóváhagyásakor. Természetesen a telefonok feloldása, továbbá a Play Áruházban való fizetés megerősítése is megoldható lesz ujjlenyomattal.
Böngésző és Google Now az alkalmazásokban
Zavaró, mikor az alkalmazások egy weboldalra próbálják átirányítani a netezőt, így elindítják az alapértelmezett böngészőt. A fejlesztők az M-től kezdve beágyazhatják magát a Chrome böngészőt az alkalmazásaikba. Ezen felül a Google Now szolgáltatás is beágyazhatóvá válik a programokba, a fejlesztők által meghatározott helyeken kontextusalapú extra információt nyújthat a mobilozóknak.
Végszóként néhány kisebb-nagyobb újítás: támogatott a gyorsabb töltést is lehetővé tevő USB Type-C csatlakozó (a fordítva is bedugható fajta), rendezhetőek a gyorskapcsoló ikonok, jobb hangerőkezelői beállítások, könnyebben használható másolás-beillesztés.