Nem mindenkinek van szüksége méregdrága százezres készülékre, néha elég lehet egy olcsóbb modell is. Ilyenkor általában az a fontos, hogy lehessen vele telefonálni és azért az okostelefon funkciók is megbízhatóan működjenek. Aztán ott van az az élethelyzet, amikor jól jönne egy második telefon, esetleg a gyereket is felkéne szerelni egy olcsó, de azért normális tudású készülékkel, aminek az esetleges elhagyása sem okoz szívbénulást. A 15-20 ezres készülékektől most tekintsünk is el, ezeket senkinek sem ajánljunk, nyugodt szívvel inkább a 30-40 ezres szegmensben érdemes nézelődni.
A Gigabyte itthon még viszonylag ismeretlen, de a GSmart nemzetközi szinten már jó pár éve a piacon van. Hogy jobban megismerjük a termékeiket, egy olyan készüléket kértünk a forgalmazótól, ami nem lépi át a 40 ezres árkategóriát, méretes kijelzővel rendelkezik és a tudása is megfelel a fiatalabb generáció számára. Elvileg ilyen a tesztre érkezett Gigabyte GSmart Arty A3 is.
Korrekt kialakítás, tetszetős dizájn
Az igényes csomagolásból előkerülő Arty A3 meglepően jól néz ki. Érződik azért rajta egy kis HTC-s „beütés”, de alapvetően jól sikerült formatervről beszélhetünk. A műanyagba bújtatott telefon kétféle hátlappal érkezik, egy fehérrel és egy feketével, így teljesen mi dönthetünk a dizájn felől. A dobozban találunk még egy töltőt, egy adatkábelt, egy fekete headsetet és egy hasznos képernyővédő fóliát, amit érdemes még a telefon beüzemelés előtt felragasztani. A hátlap lepattintása után bukkan fel a két SIM-nyílás is, így akár két eltérő szolgáltató percdíjaival is zsonglőrködhetünk.
A kivehető, 2000 mAh kapacitású akkumulátor fölött találjuk a memóriafoglalatot, itt is microSD kártyával lehet majd bővíteni a telefon szűkös (4 GB) tárhelyét. Oldalt találjuk a szokásos be- és kikapcsoló gombot, illetve a hangerőszabályozókat, a mobil tetején pedig a jól megszokott 3,5 milliméteres jack aljzatot és a microUSB portot.
A felhasznált műanyagok minősége közepes. Nem mondhatjuk rá, hogy rossz lenne, de azt sem, hogy ne láttunk volna már jobbat. A két hátlap egyébként eltérő felületet kapott, a fehér lakkozott külsővel, a fekete pedig mattosított felülettel rendelkezik. Fogást tekintve nekünk a fekete tetszett jobban, ezt talán egy kicsi masszívabbnak is éreztük. Ebben az esetben ez egy elég fontos szempont, mivel az Arty A3 nem egy kis darab, a 145x73,2x9,4 milliméteres ház 165 grammot nyom a mérlegen. Egykezes használathoz főként férfiaknak ajánlhatjuk, nagyobb kézzel még éppen át lehet érni az 5 hüvelykes kijelzőt.
A kijelző minősége kellemes, az IPS panel elég jó fényerővel bír, és kategóriájához mérten az FWVGA felbontás is megfelelő. Az 5 hüvelykes képátló miatt azonban jobban látszik a pixelstruktúra, mint mondjuk egy ugyanolyan felbontású, de lényegesen kisebb változatnál. PPI értéket tekintve a 854x480 felbontás nyilván nem veri a százeres csúcskészülékeket, de kategóriáján belül ez is jónak számít, 30-40 ezer környékén nem nagyon kapunk ennél több képpontot. A panel betekintési szögei jók, oldalról is kényelmesen olvasható a kijelző tartalma, talán csak a könnyen zsírosodó felülete lehet zavaró, amit a mellékelt fóliával és gyakori törölgetéssel orvosolhatunk.
Árához képest erős
Az olcsóbb okostelefonok esetében általában már az első indításkor kiderül a turpisság, azaz hogy a gyártó a hardveren spórolt a legtöbbet. Ebben az esetben ettől nem kell félnünk, hiszen 1 GB memóriát és egy 1,3 GHz-es Quad Core processzort kapunk, ami négy magjával fürgén és szinte akadásmentesen futtatja az Android 4.2 (KitKat) rendszert. Nem gondolkozik a menü, lapozáskor egyenletesek a váltások, böngészéskor is egész gördülékenyen haladhatunk a weboldalakon. Bár a telefon által használt MediaTek processzor nem új, ehhez a telefonhoz és felbontáshoz bőven elég lesz, az alkalmazott dupla magos SoC (Maili-400MP) pedig HD videók lejátszását is lehetővé teszi.
Futtattunk pár mérést is, ezek alapján a GSmart a 100 ezer forintos Samsung Galaxy S5 mini szintjét közelíti meg. Az S5 mini 422 pontot ért el Basemark OS II tesztprogram alatt, az Arty A3 ennél szerényebb, 378 pontot tudott kipréselni magából. Quadrant alatt 8133 pont jutott a Samsungnak, a Gigabyte viszont ebben a tesztben megelőzte a konkurenciát, 8717 pontot ért el. Az AnTuTu (4.5) szerint is fej-fej mellett van a két telefon, itt az S5 mini 18 695 pontot, míg a GSmart 18 559 pontot kapott, így épp csak egy hajszállal maradt alul. Fogyasztást tekintve már nem teljesít ennyire parádésan az Arty A3, a 2000 mAh kapacitású aksi 1-1,5 napig bírja. Az S5 miniben virgonckodó plusz 800 mAh kapacitás egy egész napot képes ráverni. Ehhez azért az is hozzátartozik, hogy a HSPA+ támogatás, a 802.11b/g/n szabványú WiFi, a Bluetooth 4.0 és GPS használata is jelentősen módosíthatja az elérhető maximális üzemidőt, mindkét készüléket simán lemeríthetjük akár 3-4 óra alatt is.
KitKat jár hozzá
Az olcsó telefonok rákfenéje a régi operációs rendszer, amit egyáltalán nem, vagy csak nagyon körülményes módon lehet frissíteni. 30-40 ezerért általában Android 4.1 (Jelly Bean) üti a markunkat, ami elég problémás rendszer, kevesen szeretik. Az Arty A3 viszont már a 4.2-es KitKat változattal érkezik, amihez nem nagyon nyúltak a Gigabyte szoftvermérnökei, egy-két apró módosítást leszámítva a gyári rendszert kapjuk. Appok terén viszont kitett magáért a Gigabyte, hiszen kapunk pár érdekességet. Egyrészről a gépre telepítettek pár hasznos alkalmazást, másrészről listába szedték a gyártó szerinti legjobb letöltendőket, amit egyetlen kattintással tudunk majd lerántani az áruházból.
Kapunk előtelepített jegyzettömböt, de van itt ingyenes Office támogatás is, a Kingsoft Office egész jól használható offline szerkesztő. Megnyithatunk és létre is hozhatunk doc, pdf, xls, ppt, txt és más ismert formátumokat. A rendszerrel kapcsolatos appok közül a Clean Master rendszertisztító alkalmazást emelhetjük ki, ami egyrészről vírusirtóként is használható, másrészről felszabadíthatunk plusz memóriát és a telepített programokat is egyszerűbben menedzselhetjük vele. A Battery Doctor az aksit „gyógyítja”, viszonylag pontos képet kaphatunk a töltöttségi szintről és a rendelkezésre álló készenléti időről, valamint a készülék energiagazdálkodását is módosíthatjuk.
Kamera, multimédia
A Gigabyte Gsmart Arty A3 hátlapján egy 8 megapixeles, autofókuszos optikát helyeztek el. Sajonos itt érezhető leginkább a spórolás. A készített képeken jól látszik, hogy nem túl részletgazdagok, a kamera még kültéren sem tud elfogadható képet produkálni. Szoftveresen korrekt a repertoár, hiszen panoráma képeket is lőhetünk, illetve ismeri a HDR-t is és egyéb trükkökre is képes, viszont az elkészített képek csak az ár tükrében elfogadhatóak. Ez az optika nem az élményfotózásról szól, inkább csak arról, ha nagyon kell, akkor tudunk mihez nyúlni és megörökíthetjük a váratlan eseményeket. Ugyanez mondható el a videó funkcióról is. A GSmart tudja ugyan az 1080p-t, de a komoly tömörítés miatt nem tudunk igazán részletgazdag és éles felvételeket készíteni. Az előlapi kamera szintén nem túl jó minőségű, „ha nagyon kell lehet használni” típusú.
Az FM-rádió megléte viszont jó pont a Gigabyte részére, a mellékelt headset elfogadható hangminőségre képest. Ugyanez mondható el a zenelejátszásról is, nyilván nem egy iPod hangminőségét és dinamikáját kell elvárni tőle, de a tömegközlekedésen eltöltött unalmas perceket átvészelhetjük vele.
Olcsó, de tudni kell, mire vesszük
A készülék vegyes érzéseket keltett bennünk, egyrészről nem könnyű a felső kategóriás okostelefonok után racionálisan értékelni egy belépőmodellt, másrészről azt is el kell fogadni, hogy sokféle felhasználói igény létezik. A Gigabyte Gsmart Arty A3 bruttó felhasználói ára 39 900 forint, ami meglátásunk szerint nagyon jó ár érte. Kevés jó 5 hüvelykes, dupla SIM-es készüléket kapni ennyi pénzért. Jól összerakott, kellemes külsejű telefonról van szó, aminek a hardveres tudása is korrekt, a KitKat pedig továbbra is egy igen jól használható rendszer. Azon túltettük magunkat, hogy az akkumulátoros idő szerény, a kamera viszont tényleg csak végszükség esetén használható, így fényképezni és videózni szerető felhasználóknak érdemes kicsit mélyebbre nyúlniuk a pénztárcájukban. Akinek ezen szempontok nem fontosak, csak egy normális, jól működő készüléket keresnek, azoknak jó választás lehet a 2 év garanciával rendelkező Gigabyte Gsmart Arty A3.