Nincs egyértelmű válasz arra, hogy az okostelefonok okozta sugárzás káros-e az egészségünkre vagy befolyásolja-e az alvásunkat. Természetesen sok kutatás jutott már arra a következtetésre, hogy mindkét téren óvatosnak kell lenni. Mindezektől függetlenül az okostelefonnal aludni egyébként sem jó szokás, és ráadásul fel is ébreszt minket, ha elalvás előtt nyomkodjuk és nézzük a kijelzőjét. Több gyakori indok is létezik, hogy miért muszáj az ágyban vagy az ágy mellett tartani a készüléket - ezekről próbálunk segíteni leszokni, jobb megoldást ajánlva.
Ébresztőnek kell
A legtöbben hosszú évek óta nem használnak ébresztőórát, hanem a feladatot a telefonjukra bízzák. Ezzel nincs is semmi baj, de persze ennyiért még nem muszáj az ágyban tartani a telefont, vagy az éjjeliszekrényen.
A legegyszerűbb, ha egy ágytól nem túl messzi asztalra tesszük le a készüléket. A távolság miatt nagyobb eséllyel hanyagoljuk elalvás előtt az okostelefon kézbe vételét, és még a sugárzástól sem kell félnünk, ha eddig így lett volna. Mivel az ébresztő lekapcsolásához fel is kell állni az ágyból, ezért nagyobb eséllyel ébredünk fel ténylegesen, és nem csak a szundi gombot nyomkodjuk félálomban.
A fontos hívások miatt
A késő esti vészhelyzetek miatt sokan teszik közel magukhoz az okostelefont. Azonban megoldható, hogy a készülék gondoskodjon a nyugodt estékről, de mégis figyelmeztessen, ha gond adódna. Ehhez a ne zavarj módot hívatjuk segítségül, ami iOS, Android és Windows Phone platformon is elérhető. Ilyenkor a rendszer minden értesítést, jelzést, e-mailt, üzenetet és bejövő hívást elrejt előlünk, és csak az előre megadott néhány embertől fogadja ezeket.
Az iOS rendszerben a Beállítások, Ne zavarjanak menüpontot kell keresni, ahol a kiválasztott névjegyek részére engedélyezhetőek a hívások. Androidon általában a Blokkolás üzemmód nevet kell megtalálni a Beállításokban - a legtöbb telefonnál meg lehet adni, hogy milyen típusú értesítéseket lássunk, és kiktől. A Windows Phone-nál pedig a csendes órák mód segít megoldani a feladatot. Ne felejtsünk el hangot adni a készülékre, hogy a fontos hívásokat valóban meg is halljuk.
Zenehallgatáshoz kell
Hangoskönyv, zene vagy relaxapp, a legkönnyebb egy fülhallgatót feltenni, a telefont pedig magunk mellé este az ágyban. Egy bluetooth-os fejhallgató viszont sokat segíthet abban, hogy a zene megmaradjon, de a telefon ne legyen mindenképp velünk - erről a 10 méteres hatótáv gondoskodik.
Facebook, e-mail és játék alvás előtt
Bármennyire is sokoldalú egy okostelefon, ha az alvásra kerül a sor, akkor határokat kell szabni vele kapcsolatban. Késő este játszani, Facebookozni és céges leveleket intézni a telefonról egyáltalán nem járul hozzá az egészséges alváshoz és a stresszmentes állapotokhoz.
Éppen emiatt ki kell nézni egy helyet, ahová normális távolságba letehetjük a készüléket. Egy íróasztalon vagy tévészekrényen a többi kütyüvel együtt tölthetjük. Ezután már csak a szokásainkra kell odafigyelni: ha hazaértünk, tegyük a helyére, dugjuk be tölteni. Tartsuk magunkat ahhoz, hogy ha este feltettük a töltőre, már nem nyomkodjuk lefekvés után, és reggelig nem is nyúlunk hozzá. Minél többször vagyunk sikeresek, annál természetesebb lesz, hogy nem a telefon köti le a figyelmünket az ágyban, alvás előtt és ébredés után. Ezt követően jöhet a nyugodt alvás, esetleg előtte egy jó könyv, zavartalan környezetben.
Ti hová teszitek éjszaka a telefont?