Az Android megállíthatatlan, még az Apple is feladta a harcot - egyszerűen ma már nagyjából bármilyen eszközön elfut, és a leleményes gyártók tesznek is róla, hogy sok helyen találkozzunk vele. Mindehhez egy zsúfolásig telt app áruház is tartozik, na meg rengeteg, egyedileg módosított változat, kezelőfelület és nem hivatalos ROM-ként terjesztett hardverspecifikus kiadás. Ezzel szemben az Apple a végletekig zárt, viszont Amerikában és Kínában nagyon népszerű és ez bőven elég is a stabil piaci részesedéshez. Végül ott a Windows Mobile, vagy régebbi nevén Windows Phone OS, amely küzd, hogy ne mossa el az ár, ahogy tette azt a BlackBerry-vel. A WP 8/8.1-nél sok csúszás, tétlenkedés és bizonytalanság volt, de ezt a fejezetet le kívánja zárni a Microsoft, hogy a Windows 10-zel tiszta vizet öntsön a pohárba - legyen szó bármelyik platformról.
Az első Windows 10 Mobile bétája már régen megjelent és azóta sorozatosan jönnek a frissítések. Az utóbbi 1-2 hónapban már hetente kapunk újabb verziót, amely rengeteg dolgot javít, beleértve a kompatibilitási gondokat és a sebességet is. Sokaknak furcsa lehet, de a Windows 10 Mobile fejlesztői - élükön Gabe Aullal - igen nyitottak és elérhetőek, sokszor akár egyéni gondokra, kérdésekre is válaszolnak Twitteren, blogokban. A frissítések során a javítások és feltárt, javítás alatt álló hibák listája is egészen részletes, ha pedig valami újat kapunk, arról részletes leírást olvashatunk a neten.
Telepítés
A Windows 10 Mobile béta telepítése végtelenül egyszerű, mindössze jelentkeznünk kell a Windows Insider programra, letölteni egy kis appot és a telefon máris észleli a frissítést. A béta próbálgatása ráadásul nem visszafordíthatatlan, ha bármilyen gond adódna, bármikor visszaállhatunk Windows Phone 8.1-re, vagy válthatunk a stabilabb, lassabban érkező verziók (buildek) körébe is. A telefon emellett komplett mentést is készít a felhőbe, így beállításaink, SMS-eink stb. mind megmaradnak akár komplett reset után is.
Windows 10 Mobile a hétköznapokban
Maradt az élőcsempe, a rendszer alapvető felépítése, de ezt leszámítva rengeteg minden megújult. A kijelzőn több információ fér el, a dizájn hasonlít a WP 8.1-re, de annak jelentősen továbbfejlesztett változata, ahol a hamburgermenük is általánosak, ha pedig valamire hosszabban pöccintünk, a helyi menüt is azonnal, ujjunk alatt érjük el. Az értesítési mező teljesen megújult és egyre több applikációnál működik a direkt parancs, vagyis nem kell megnyitni az alkalmazást ahhoz, hogy válaszoljunk például egy chat üzenetre. A beállítási menü is teljesen átalakult, ráadásul kereshető, így bármilyen beállítást azonnal, hajszálpontosan megtalálunk. Ha valaminek nem tudjuk a nevét, csak kezdjünk el pöccintgetni, a logikailag összetartozó beállításokra keresztlinkeket találunk a lapok alján.
Használat közben a rendszer érzetre sokat gyorsult - a programok betöltéséhez kevesebb idő kell, az appok közti váltás gördülékenyebb, kevesebb a fekete alapon megjelenő "loading" felirat. Miután bétás rendszerről van szó, meg kell bocsájtanunk neki, hogy olykor még vannak fennakadások, de ezeket módszeresen irtja a Microsoft. Az utóbbi 1-2 hétben például a levelező és a fényképező részlegekben voltak bosszantó hibák, de azóta mindkét alapmodulhoz érkezett frissítés és megszűntek a váratlan kilépések, hibák.
Az egyik legfontosabb újdonság, hogy minden beépített alkalmazás, de még sok, rendszerközeli funkció is külön appként van számon tartva a rendszerben, így pedig ezeket könnyedén lehet frissíteni az áruházon keresztül. Gond van a Motion Data modullal? Nem gond, nem szükséges egy komplett ROM-váltást megvárni, azonnal kiadható a Windows áruházon keresztül egy javítás, amelyet a Windows 10 Mobile telefonok automatikusan telepítenek is.
Érdemes még kipróbálni a Cortana-t is, amely egyelőre nem tud magyarul, de angolul nekünk nagyon bejött és tényleg egyre többre képes, nem is beszélve a rengeteg elrejtett, vicces válaszról. Az üzenetküldő appba integrálta a Microsoft a Skype-t, amely igazán hasznos és kényelmes megoldás, de egyelőre a megoldás még erősen alapszintű, jó néhány prémium funkció hiányzik, ami a külön appként beszerezhető Skype-nál adott és jól működik.
Végül még az Edge böngészőt kell megemlítenünk, amely szuperül szinkronizál a PC-nken futó Edge böngészővel, de a mobilos változat hiába gyorsult rengeteget, még mindig van hova fejlődnie kompatibilitásban és sebességben egyaránt.
Te használsz Microsoft Windows Phone OS-t? Kipróbáltad már a Windows 10 Mobile-t vagy megvárod a véglegeset?