Elérkeztünk az informatikai újdonságokban általában szűkölködő nyár előtti utolsó hajrához. Most csütörtökön és pénteken megrendezésre kerül a Google elsősorban fejlesztőknek szóló I/O 2015 konferenciája, majd a jövő héten a számítógépes hardverekre fókuszáló Computex 2015 csodáin ámulhatunk majd. Relatív rövidsége ellenére a Google I/O felettébb akciódúsnak ígérkezik, hiszen a keresőcég ezen fogja bemutatni a termékpalettáját érintő új fejlesztéseket.
Olvasóink többségét a termékek közül valószínűleg az Android érdekli a leginkább, mostanra pedig szinte biztosra vehető, hogy a vállalat bejelenti majd a robotos platform következő nagy kiadását. Az elmúlt napokban sok pletyka érkezett az Android M rendszerről, nézzük mit csiripelnek a madarak!
Reszelések és biztonság
A jelenlegi értesülések alapján a „Macadamia Nut Cookie” belső kódnéven emlegetett következő Android nem lesz radikális vérfrissítés a Lollipophoz képest, amolyan iteratív fejlesztésről van szó. Az alap rendszerben ezernyi kisebb-nagyobb reszelésre lehet számítani, ezek egy része elvileg a grafikus felületet is érinti majd. A Material Design további térnyerésére számíthatunk, amely a többségnél feltehetően piros pontot ér.
Az információk alapján a Google továbbra is küzd a memóriahasználat csökkentésével, továbbá fontos prioritás volt a készülékek akkus üzemidejének növelése. Ebből ítélve processzorhasználatot csökkentő optimalizációkra is számíthatunk, amelyek a RAM-használat redukálásához hasonlóan különösen a megfizethető hardvereken hozhatnak látványos előrelépést.
Az Android M egyik legnagyobb motorháztető alatti újdonságát az ujjlenyomat-olvasók natív támogatása jelentheti. Ezalatt elvileg azt kell érteni, hogy magában az operációs rendszerben helyet kap majd egy ujjlenyomatok kezeléséhez és tárolásához kifejlesztett keretrendszer, így a gyártóknak nem kell majd egyéni implementációkkal bajlódniuk. Ez megkönnyítheti azon fejlesztők dolgát, akik valamilyen okból szeretnének ujjlenyomatos hitelesítési lehetőséget beépíteni az alkalmazásaikba. A Huawei szerint az elmúlt hónapokban alaposan lement az ujjlenyomat-olvasó hardverek ára, így a közeljövőben már megfizethető készülékekben is találkozhatunk az eddig főként prémium mobilokban látott szenzorral. Úgy tűnik épp időben készül majd el az Android saját kezelői keretrendszere.
A biztonságnál tartva elképzelhető, hogy az Android M már támogatni fogja a telepített alkalmazások esetén a szelektív jogosultságkezelést. Ennek köszönhetően lehetségessé válhat utólag visszavonni a telepített programoktól bizonyos jogosultságokat. A szelektív jogosultságkezelés a többség számára a CyanogenModból lehet ismerős, de például a ZTE újabb androidos mobiljai is lehetőséget nyújtanak a programok utólagos megzabolázására.
Nexus frissítési garancia
A Google sok kritikát kap a régebbi androidos készülékek elmaradó frissítései miatt, ez a probléma legkevésbé a Google Nexus eszközökkel rendelkezőket érinti. Egy pletyka szerint a jövőben még kevesebb problémájuk lesz a Nexust vásárlóknak: az Android M-től kezdődően a keresőcég állítólag garanciát vállal majd arra, hogy az új Nexus hardverekre a piacra kerülésük utáni 2 évben minden jelentős Android meg fog jelenni.
A forrás értesülései alapján ezen túlmenően azt is garantálja majd a Google, hogy a készülékek megvásárlása utáni 18 hónapban a mobilok megkapják majd az összes elkészülő biztonsági frissítést. Ez azt jelenti, hogy egy Nexus mobil hivatalos forgalmazásának befejezése után 18 hónapig biztosan jönnek majd a patchek a modellhez.
A Nexus frissítési garancia elvileg nem lesz visszamenőleges hatállyal érvényes, csak a következő Nexus okostelefontól kezdődően él majd. Igazából ez az egész garanciásdi nem újdonság, a 2012-es Google Nexus 4 is megkapta az Android 5.1-et; inkább csak a megszokott üzleti gyakorlatának folytatására kívánhat színpadiasan esküt tenni a Google.
Ti mit látnátok szívesen a következő Androidban?
(Nyitókép: Andie712b)