Egy-egy új mobiltelefon vagy tablet bejelentésénél az igazán hangzatos kulcsszavak manapság a gyors SoC, az óriás felbontású kijelző, a sok-sok MPixeles kamera és a minél vékonyabb kivitel. Hiába hangzik mindez nagyon jól, ez még messze nem elég ahhoz, hogy jó eszközről beszélhessünk. Van néhány olyan paraméter is, amelyek kevésbé hangzatosak és látványosak, de a mindennapi használatnál sokkal többet számítanak, mint hogy például 7,2 vagy 8 mm vastag-e a készülékház.
Kijelző
A kijelzőt imádják a gyártók, mert könnyen kommunikálható és mostanra minden felhasználóba sikerült beleverni, hogy minél több a pixel, annál jobb a kijelző. Nos, ez azért ebben a formában messze nem igaz. A felbontás igenis számít, de van egy bizonyos pixelsűrűség, amely felett 4-6 colon már tényleg csak nagyon kevés embernek számít a felbontás – egyszerűen nem vesszük észre, ugyanis nem nagyítóval és 1 cm közelről használjuk a mobilunkat a mindennapokban. A full HD, nagyobb kijelzőnél a WQHD már tökéletes, ráadásul ahogy a PC-k esetében, úgy a mobiloknál is figyelembe kell vennünk az SoC és a GPU képességeit – több pixelt nehezebb megmozgatni és a fogyasztás is magasabb.
Egy bizonyos pixelsűrűség felett inkább azért érdemes megnézni, hogy nappal, utcán mennyire olvasható a kijelző, mennyit fogyaszt és milyen védelemmel látták el.
Tok, borítás
Izgalmas és papíron nagyon erős készülékeket lehet találni online hirdetésekben, de mielőtt egy névtelen eszközre csapnánk le vonzó áron, gondoljuk végig még egyszer. A névtelen gyártónál milyen a támogatás? A weboldalon van külön támogatási rész mondjuk szoftverfrissítésekkel, helyreállító médiával? A magyarországi szervizellátottság milyen?
A másik nagyon fontos tényező, hogy új mobilunkat védeni is szeretnénk. Ahhoz, hogy a mai eszközök vékonyak és dizájnosak lehessenek, a gyártók 1 mm vastag műanyag borítást, vagy könnyen sérülő alumíniumot használnak. Ezek pár hetes, hónapos használat után képesek nagyon rondán megöregedni és a készüléket sem védik az esetleges fizikai behatásoktól. Adódik, hogy vegyünk rá tokot. Igen ám, de a névtelen, vagy ritka eszközökre nem fogunk egyedi tokot kapni, csak univerzálisat vagy maximum utángyártott, rossz minőségű szilikont. Ha hazánkban jól ismert, neves cég termékét választjuk, 99%, hogy kapunk hozzá egyedi, méretre szabott, kiváló minőségű alapanyagból készült tokot, amelytől nem lesz kezelhetetlenül vastag a készülék, mégis biztos védelmet kap.
Akkumulátor – cserélhető, gyorstölthető
Az akkumulátor a technikai adatok végén található, a tesztek is épp, csak kitérnek rá, pedig milyen idegesítő, amikor délután lemerül a mobilunk és nincsen nálunk mondjuk egy powerbank. A kapacitás fontos paraméter, de azt is érdemes megnézni, hogy a készülék milyen hatékonyan használja ezt ki és milyen energiatakarékos módra képes. A cserélhető akkumulátor extra pontot érdemel, hiszen így 1-2 éves használat után simán felújíthatjuk akkumulátorunkat és mobilunk ismét olyan sokáig bírja, mint régen. A gyorstöltés viszonylag új, de hasznos funkció: az ilyen készülékek már rövid töltési idő után is újra több órán keresztül használhatók – főleg utazásnál aranyat ér a gyorstöltés funkció.
Előtelepített appok, frissítés biztosítása
A szoftverre is érdemes odafigyelni. Az új mobilt bekapcsolva senki nem örül annak, ha a fél tárhelyet már előtelepített szolgáltatások és appok foglalják le, az pedig egyenesen bicskanyitogató, ha ezeket nem lehet eltávolítani rootolás nélkül.
A frissítést az adott eszköz megjelenésekor minden cég megígéri, csak éppen kevesen tartják be. Különösen androidos mobiloknál fontos, hogy a választott gyártónk biztosítsa a szoftverfrissítést legalább 2 évig és különösen a biztonsági javításokon ne üljön hónapokig. Nézzük meg, hogy a közelmúltban mi volt jellemző az adott cégre, ebből következtethetünk arra is, mire számíthatunk vásárlás után 1-2 évvel. Itt is fontos megemlíteni, hogy névtelen, kicsi cégektől nagyon ritka, hogy egy 1-1,5 éves eszközhöz még kiadnak bármi frissítést – tapasztalatunk alapján sok ilyen cégnél addigra az adott termék weboldala is megszűnik, ami nem jó jel.