Magyar idő szerint ma este tartotta meg az Apple a 26. fejlesztői konferenciáját, a 2015-ös WWDC-t. Sajnos azt nem tudtuk meg, hogy mennyire kapós az Apple Watch, sok más érdekességet viszont igen. Összefoglalónk következik.
OS X El Capitan, okosabb ablakkezeléssel
Miután megtudtuk, hogy a maces felhasználók 55 százaléka használja aktívan a Yosemite-t, bemutatkozott az új OS X, az El Capitan. Ebben főként a felhasználói élményre és a teljesítményre próbáltak rágyúrni.
A Safariban például a bal oldalra már le tudjuk tűzni a lapokat, amelyek több speciális tulajdonságot is kapnak ilyenkor. A lapokat a címsoron keresztül le tudjuk némítani a hangszóró ikonnal - bár ezt a Chrome is tudja, azért kedves gesztus. A Spotlight ablaka átméretezhető és mozgatható lett, ami szintén apróság, de hasznos újítás.
Megújult az ablakkezelés is az OS X-ben. Amennyiben kihúzunk egy ablakot a képernyő szélére, akkor az El Capitan képes azokat automatikusan egymáshoz igazítani. Gyakorlatilag ez teljesen megegyezik a Windows jól ismert Snap funkciójával. Jó hír mindenesetre, hogy az appok indítási ideje 1,4-szer, az appok közötti váltás pedig 2-szer gyorsabb az új verzióban, ami már az iOS-ben tavaly debütált Metalra épít. A Metal az OpenCL-t és az OpenGL-t kombinálja egyetlen nagy teljesítményű API-ban.
A felhasználói élmény (vagyis az asztali géphasználat) fokozásához úgy tűnik, a Microsoft hozzáállását és a Windows 10-et vették ezúttal alapul. A fejlesztők már ma elérik az El Capitant, a nyilvános béta júliusban, a végleges kiadás idén ősszel érkezik, ingyenesen.
iOS 9 - energiatakarékos mód, hírolvasó, apróbb reszelések
Az iPhone-osok 83 százaléka már iOS 8-at használ, a Siri pedig heti egymilliárdnál is több lekérést kap. A statisztikák után a Siri megújult kezelőfelületét villantották meg. A hangalapú asszisztens 40 százalékkal lett gyorsabb és pontosabb, ráadásul proaktívvá vált. Amennyiben bedugunk egy fülhallgatót, magától képes elkezdeni játszani a zenét.
Fejlődött a Mail app, ami a levelezés alapján képes valószínűsített kontaktokat rendelni az ismeretlen hívószámokhoz, illetve a naptári meghívásokat is hozzá tudja adni a naptárhoz, a levél megnyitása nélkül is. A Siri akár a Fotók appba is el tud vinni minket, ha azt kérjük, mutassa meg a tavalyi fotóinkat mondjuk Amerikából. A megnyitott kép alatt egy sor indexkép segíti a könnyebb böngészést.
Az iOS 9-ben az Apple Pay egyébként még nagyobb szerepet kap, és érdekesség, hogy hamarosan már a Pinteresten is lehet fizetni az Amerikában szépen terjedő szolgáltatással. A következő hónapban Nagy-Britanniában is elindul a 8 legnagyobb bankkal, illetve a legnagyobb márkák támogatásával. Érdekesség, hogy még a londoni tömegközlekedés is támogatja, és a Passbookból csinált Wallet kezeli a bankkártyák mellett a klubkártyákat és a hűségkártyákat is.
Frissült a Jegyzetek app, ami a Google Keep mintájára hasznos eszköztárat kapott: ebből lehet rajzolni és fotókat hozzáadni. Az Apple Maps is változik - bár ezt egyelőre csak néhány amerikai nagyvárosban érzik majd -, hiszen képes a metrók és vonatok útvonalait és állomásait pontosan megjeleníteni, illetve azt is mutatja, mely kereskedők támogatják az Apple Payt.
Ugyancsak az iOS 9 újítása lesz a News nevű app, amely a híreket az egyéni ízlésünk és érdeklődésünk szerint intelligens módon, vizuálisan felturbózva próbálja rendezni és megjeleníteni, olvasásra kihegyezve. A cikkek könyvjelzővel is elláthatóak. A gyakorlatban a Flipboard riválisáról van szó, ami egyelőre Amerikában, Nagy-Britanniában és Ausztráliában működik majd.
Az iOS-szel kapcsolatos újítások talán legpozitívabb tétele az új energiatakarékos mód. Ezt bekapcsolva olyan funkciókat lő ki a rendszer, amelyekről sokan nem is tudnak - ezzel pedig plusz 3 órányi üzemidőt garantál. Az Apple ráadásul végre a telepítéshez szükséges helyszükségletet is csökkentette. Míg az iOS 8-nak 4,6 gigabájt kellett, addig az iOS 9-nek elég lesz 1,3.
iPadek - multitasking Windows-módra
Az iOS 9 az iPadeken még többet nyújt majd. A billentyűzetre egy olyan sáv is felkerül, amelyen megtaláljuk a mellékletek, másolás/beillesztés, stb. ikonjait. Két ujjal nyomva tartva érintőpadot kapunk, és látjuk, merre mozog a kurzorunk.
Sokáig várt újításként érkezett meg végre a multitasking is. A Home gomb új alkalmazásváltót mutat, az ujjunkat oldalról behúzva pedig a SlideOver funkcióval tudunk egy új appot rácsúsztatni a képernyő oldalára, gyorsan elérve mondjuk a levelezést. Gyakorlatilag ugyanazt kapjuk, mint a Windows 8-ban.
A SplitView funkció még tovább megy, és egyszerre két aktív appot rendel egymás mellé. Ilyenkor tartalmakat is dobálhatunk az appok között, és a négyujjas görgetés is támogatott a programok cseréjéhez. Az appok 50-50 és 70-30 arányban oszthatóak meg, szintén a Windows 8-ból ismerős módon. Bár a Samsung phabletes ablakkezelési funkcióit nem vették célba, a kép-a-képben funkció nosztalgikus újdonságként debütált: egy videó nézése közben átválthatunk más appra, a videó kis ablakban megy tovább. Van azért feketeleves is: a SlideOver és a PiP az iPad Airtől és az iPad mini 2-től fölfelé működik, a SplitView osztott mód viszont csak az iPad Air 2-n.
Az iOS 9 nyilvános bétája júliusban érkezik, a végleges kiadás az ősszel. Szerencsére minden eszközre telepíthető lesz, amin fut az iOS 8.
HomeKit, CarPlay, Swift és App Store
Röviden, de szó esett a HomeKitről, amely immáron az árnyékolókat, a mozgásérzékelőket, a biztonsági rendszereket is támogatja, illetve a távoli elérést iCloudon keresztül. A CarPlay ezzel szemben az autógyártók appjaival tud elboldogulni, tehát az autót közvetlenül az Apple felületéről tudjuk majd kezelni. A CarPlay immáron vezeték nélkül működik. Örömhírként érte a fejlesztőket, hogy a Swift programnyelv nyílt forráskódú lesz a jövőben.
Az App Store hét éve indult el, és Tim Cook izgatottan adta hírül, hogy mára több mint 100 milliárd appot töltöttünk le belőle. A fejlesztőknek 30 milliárd dollárt fizettek ki, ami ugyan soknak hangzik, de az Apple ennyit átlagosan 6 hét alatt keres meg. Az átlagembernek 119 appja van, mint megtudtuk, tehát akinek ettől kevesebb, az kezdhet töltögetni, hogy ne érezze magát lemaradva.
Nem dobott nagyot a watchOS 2
Bemutatkozott a watchOS 2 is, ami az Apple okosóráján kap helyet. Sajnos inkább hiánypótló funkciókat kaptunk a múltból, amelyeknek eleve ott kellett volna lenniük az Apple Watch megjelenésekor. Immáron a Fotókon keresztül képet tudunk beállítani háttérnek, illetve számlapként time-lapse anyagok is felvihetőek.
Van éjszakai mód, amikor a töltőn mindig látjuk az időt, illetve végre ébresztőóraként is működik az eszköz. Immáron lehet róla e-mailt írni, továbbá támogatja a facetime-os hanghívásokat. Az Apple Pay itt is kezeli a klubkártyákat, a Siri pedig a HomeKitet. Elérhető lett róla a HealthKit és a valós idejű pulzusunk is. Ősszel várható a rendszer megjelenése.
Apple Music - az Apple fizetős streamingje
Hosszú idő után végre mindent megtudtunk zárásként az Apple Musicról is. A zeneszolgáltatás gyakorlatilag egy online streamingszolgáltatás lesz, kiegészítve egy szünet nélkül, világszerte 7x24 órában működő rádióállomással, amelynek a neve Beats 1 lesz.
A Music a kisebb művészeket is támogatja, és a saját zenénk mellett bármit lehet majd streamelni az iTunesról. Kapunk személyre szabott ajánlókat is, lejátszási listákkal együtt, amelyeket emberi szakértők külön átnéznek, tehát nem csak algoritmusok által összedobott listák lesznek. A HD-s zenei videókkal feldobott Apple Music igazából sajnos csak egy újabb streamingszolgáltatásnak néz ki, szép kezelőfelülettel. Június 30-án indul el 100 országban, az Apple rendszerei mellett Windowson és Androidon is. Havi 9,99 dollárba kerül majd, de a családok 6 főig 14,99 dollárért kapják meg.
Szerintetek elég lesz ennyi frissítés az új OS X-nek és az új iOS-nek?