Az iPad Air kétség kívül egy elképesztő teljesítményű, lenyűgöző külsejű táblagép, és ezt be kell látnunk akkor is, ha éppen utáljuk az Apple-t. A tablet méreteit és tömegét is figyelembe véve nem túlzás kijelenteni, hogy talán az eddigi legjobb ilyen eszköz lett a piacon. Ennek ellenére a legtöbben nem elégedettek vele, és többet vártak az Apple-től. De vajon mi hiányzik az iPad Airből?
Nos, ez attól függ, ki mit hiányol. A Microsoft persze majd kiesik a padból, hogy válaszolhasson a kérdésre. Szerintük a legégetőbb problémája az iPadnek, hogy nemes egyszerűséggel nincsen rá Office 2013, az iWork programcsomag pedig inkább csak röhögőgörcsöt vált ki a redmondiakból. A Microsoft leírja még az iPadet azért is, mert nincs osztott nézet, drága, nincsen benne SD kártyahely a tárhelyet bővíteni, illetve USB portja sincs. Erre gyakran reagálnak a felhasználók azzal, hogy hozzá lehetne tenni, hogy VHS-kazettát és bakelitlemezt sem játszik le, de lássuk be, az igazság valahol a kettő között van.
Mit hiányol akkor az átlagember? Leginkább azokat a dolgokat, amiket az elemzők és az iparági források sikeresen beépítettek a köztudatba. A legfájóbb pont természetesen az, hogy nincsen Touch ID, és ami még borzalmasabb, arany színű iPad Air sem. Ez a két extra persze könnyen lehet, hogy szándékosan lett kihagyva egy jövő évi frissítés vagy akár egy iPad Pro érdekében.
Igaz, hogy az iPad Air vékonyabb, könnyebb, a 64 bites A7-es CPU-nak hála gyorsabb, és még a fényképezője is jobb az elődnél, mindez sokaknak kevés. Elvégre az Apple-től mindenki azt várná, hogy a gyártók által előszeretettel köpködött innováció terén az élen járjon, ehhez képest most sem mutattak beépített projektort vagy falon át is látó kamerát.
A visszafogottabb panaszok között az első érdemleges az, hogy nem nőtt a tablet tárhelye. Mivel a legnagyobb, 128 gigabájtosért 240 000 forintot kell letenni az asztalra, ezért ez még hosszú távú, 2-3 éves befektetésnek is igen magas összeg.
Szintén sokan fájlalják azt, hogy míg a MacBookok és a Mac Pro is 802.11ac-s Wi-Fi-t kapott, addig az iPad Air leragadt a 802.11n szabványnál. Ezzel jelen pillanatban nincs is gond, de ha több évig akarjuk használni a tabletet, akkor mondjuk három év múlva már elavultnak is mondhatjuk ezt a szabványt.
A pletykák és egyszerűen az igények miatt azt is elég sokan várták, hogy az Apple végre kiad egy olyan Smart Covert, amibe billentyűzetet épített, mint a Microsoft a Surface tableteihez. Ennek a kiegészítőnek a hiánya már csak azért is dühítő, mert mint kiderült, valóban csinált már sok ilyen prototípust az Apple. Persze harmadik féltől származó alternatívák vannak egy ideje a piacon, de az nem ugyanaz.
Akinek már van iPadje, az azért is meggondolja a frissítést az új modellre, mert a fentiek mellett szinte biztos, hogy el lehet mondani: a régi is tökéletesen használható. A legtöbben a korábbi modelleknél sem panaszkodnak, hiszen nem szokott gond lenni sem a sebességgel, sem a teljesítménnyel, leginkább csak a tárhellyel. Kapacitástól függően nagyjából 200 000 forintot kiadni a fenti fájó pontok fényében túlzásnak tűnhet, de az biztos, hogy aki megteheti, az nem csalódik majd az iPad Airben.