Március 10-én kezdődtek a tüntetések Tibetben az 1959-es, kínai uralom elleni felkelés évfordulóján. A tüntetésből zavargások lettek, melyekben a száműzetésben élő tibeti kormány szerint már közel 80-an életüket veszítették.
Kína szerint a Dalai láma a felelős mindenért, hivatalos álláspont 13 polgári áldozatról beszél, megemlítve, hogy a rendőrség és a biztonsági erők is elszenvedtek veszteségeket. A Dalai láma tagadta, hogy bármi köze lenne a zavargásokhoz, közleménye szerint hatalmán kívül áll, hogy ezeknek véget vessen.
A kínaiak számára nem ismeretlen gyakorlat az internet-cenzúra, így szinte számítani lehetett rá, hogy a YouTube-ot blokkolni fogják, miután egy felhasználó (Amdo2007) békés tüntetőket ábrázoló videót tett fel az oldalra. Ehhez később olyan felvételek is társultak, amelyek rendőrökkel harcoló tüntetőket, vagy utcán heverő testeket ábrázoltak, a kínai kormány pedig lépett: blokkolta a hozzáférést a videomegosztó oldalhoz a Google News-zal együtt.
A kínai média szokás szerint nem túl bőbeszédű, felvételeiken is csak a tüntetők erőszakosságát ábrázolják, a külföldiek pedig gyakorlatilag ki vannak tiltva a térségből a CNN tudósítása szerint.
Közel nyolc évvel ezelőtt nyerte el a kínai állam a 2008-as Olimpia rendezésének jogát, ezt részben azzal is magyarázták, hogy így sokkal nagyobb figyelem irányul majd a távol-keleti óriásra, így valószínűleg jobban tiszteletben fogják tartani az emberi jogokat, illetve a sajtószabadságra távolról emlékeztető kezdeményezéseknek lehetünk majd tanúi.
Nem jött be.