Egyre meghatározóbbak a modern életben a közösségi oldalak, és persze jó a kérdés, hogy az állandó kapcsolattól boldogabbak vagyunk-e?
A Happiness Research Institute egy olyan koppenhágai szervezet, amely a jólétet, a boldogságot és az életminőséget vizsgálja, független működés mellett. Most az előbbi kérdésre keresték a választ.
A tanulmányukban 1095 dán embert vizsgáltak meg. A 9 százalékuk napi szinten látogatta a Facebookot, 86 százalék gyakran vagy nagyon gyakran, több mint háromnegyedük pedig minden nap minimum 30 percet használta a Facebookot.
A résztvevőknek értékelniük kellett az életüket a teszt előtt és után is, több szempontból. A startnál a csoport felének megtiltották, hogy Facebookot használjon.
A start előtt a kontrollcsoport 7,67-es pontszámot szerzett a 10-es skálán (a boldogságra vetítve), a tesztcsoport 7,56-ot. Egy hét után az eredmények 7,75-ös és 8,12-es értéken alakultak, vagyis akik szüneteltették a Facebook nézegetését, sokkal jobban érezték magukat.
Akik egy hétig kihagyták a közösségi oldalt, azok a korábbi énjükhöz és a kontrollcsoporthoz mérten kevésbé voltak szomorúak és magányosak, továbbá könnyebben is koncentráltak. Érdekes módon a valós közösségi életükben is aktívabbak és elégedettebbek lettek, és 18 százalékkal nagyobb arányban voltak képesek megélni a jelent.
Az intézet szerint a Facebook-használók 39 százalékkal nagyobb eséllyel szomorúbbak, mint azok, akik abbahagyják az oldal böngészését.
A szakértők szerint a társadalom rossz szokása lett, hogy ahelyett, hogy arra koncentrálnánk, hogy mire van ténylegesen szükségünk, inkább azon pörgünk, hogy a többi emberrel mi történik, mijük van.