Két határozottan váratlan fordulat is történt tegnap a webböngészők világában, ugyanis a Google és Mozilla egyaránt bejelentették, hogy új böngészőmotorokon dolgoznak. A Google tájékoztatása szerint kiváltak a hivatalos WebKit projektből, a jelenlegi kódbázist „lenyúlva” pedig elindították a Blink névre hallgató saját megjelenítőmotorjuk fejlesztését.
A szintén nyílt forráskódú Blink létrehozásának oka, hogy a Google-nek rengeteg fáradtságába került a Chrome motort érintő fejlesztéseit visszaforgatni a WebKitbe, hiszen az eredeti projekt elsősorban a párhuzamos feldolgozás terén alaposan le van maradva a kor követelményeitől. A lépésnek köszönhetően a Google kikukázhat körülbelül 4,5 millió sornyi ősi kódot, rugalmasabbá válik a komplett fejlesztés, továbbá nem kell támogatást biztosítania olyan operációs rendszerekhez és hardverekhez, amelyeket valamilyen okból a WebKitesek fontosnak tartanak. A bejelentésre reagálva az Opera közölte, hogy WebKit helyett Blink kerül majd a vállalat új generációs böngészőibe.
A nap második meglepetését a Mozilla okozta, ugyanis az alapítvány szerint a Samsunggal közösen elkezdte a Firefoxban használt Gecko utódjának fejlesztését. A Servo névre hallgató megjelenítőmotor létrehozásának célja tökéletesen megegyezik a Blinkével: az elavult kódbázissal való leszámolás, a modern hardverek masszívan párhuzamos adatfeldolgozási képességének kiaknázása. Extra érdekesség, hogy a Servo teljes mértékben a Mozilla által is fejlesztett Rust programozási nyelven fog íródni.
Egyelőre nem tudni, hogy az új motorok mikor debütálhatnak kész termékekben: a Blink talán már a Chrome következő verziójában bemutatkozhat, noha a WebKittől érdemben csak pár hónapon belül kezdhet majd eltávolodni, míg a nulláról újraírandó Servót egyhamar garantáltan nem látjuk majd stabil böngészőben.