Közös, Barack Obama elnöknek és az Egyesült Államok kongresszusának címzett nyílt levélben tiltakozik az NSA megfigyelési gyakorlata ellen az AOL, az Apple, a Facebook, a Google, a LinkeIn, a Microsoft, a Twitter és a Yahoo. A The Hill értesülései szerint a levelet fizetett hirdetésként a legnagyobb amerikai napilapok hétfői kiadásai is lehozzák.
„Tisztában vagyunk vele, hogy a kormánynak kötelessége megvédeni az állampolgárait – írják a Reform Government Surevillance weboldalon is olvasható tiltakozásban. – De az idén nyáron kiszivárgott tények rámutattak, hogy égető szükség volna a kormányzat világszintű megfigyelési gyakorlatának megreformálására.”
Az aláíró vállalatok többsége már októberben kiadott egy nyílt levelet, amelyben az NSA tevékenységének felülvizsgálatát követelték, és kivétel nélkül valamennyien támogatták azokat a törvényjavaslatokat, amelyek elfogadása lehetővé tenné a számukra, hogy a jelenleginél több információt tegyenek közzé a kormányzati adatigénylésekkel kapcsolatban.
A cégek szeretnék elérni, hogy a törvényhozás korlátozza a kormány adatgyűjtési jogkörét, és fontosnak tartanák, hogy a kormányszervezetek felügyelhetőek és elszámoltathatóak, az információigénylések pedig átláthatók legyenek. Emellett arra szólítanak fel, hogy az USA kormánya tartsa tiszteletben az információ szabad áramlásának elvét, és törekedjen a külföldi kormányokkal való konfliktusok elkerülésére.
„Felhasználóink adatainak biztonsága kiemelten fontos a számunkra, ezért is fektettünk annyit a titkosításba, és ezért küzdünk a kormányzati információigénylések átláthatóvá tételéért – jelentette ki Larry Page, a Google vezérigazgatója. – Ezen törekvéseinket sajnos aláássa az a láthatóan széleskörű adatgyűjtési tevékenység, amelyet titokban és független ellenőrzés nélkül folytat világszerte számos kormány.”
Az ügyben Marissa Mayer, a Yahoo vezérigazgatója is megszólalt. Mint mondta, „itt lenne az ideje, hogy az Egyesült Államok kormánya megtegye a szükséges lépéseket annak érdekében, hogy helyreállítsa a polgárok bizalmát világszerte”. Véleményét Mark Zuckerberg, a Facebook vezérigazgatója is osztja, aki úgy látja, a kormánynak „meg kell ragadnia a lehetőséget, és a reformtörekvések élére kell állnia”.