Elon Musk, a Tesla Motors, a SpaceX és a SolarCity alapítója feltűnően bizalmatlan a mesterséges intelligencia (MI) kutatással szemben. Musk nemrég a CNBC egyik műsorában azt mondta, ha nem vigyázunk, a Terminator antiutópiája könnyen valósággá válhat, a hétvégén pedig a Twitteren osztotta meg félelmeit a követőivel. „Nagyon óvatosnak kell lennünk az MI-vel” – írta, mert „potenciálisan veszélyesebb, mint az atombomba”.
Musk több bejegyzést is szentelt a témának. „Remélem, nem csak egy digitális szuperintelligencia biológiai betöltőprogramjainak szerepét töltjük be. Sajnos, ez egyre valószínűbbnek látszik” – riogatott egy másik posztjában.
Worth reading Superintelligence by Bostrom. We need to be super careful with AI. Potentially more dangerous than nukes.
— Elon Musk (@elonmusk) August 3, 2014
While on the subject of AI risk, Our Final Invention by @jrbarrat is also worth reading
— Elon Musk (@elonmusk) August 3, 2014
Hope we're not just the biological boot loader for digital superintelligence. Unfortunately, that is increasingly probable
— Elon Musk (@elonmusk) August 3, 2014
Annak ellenére, hogy a milliárdos félelmei sokak számára puszta paranoiás képzelgésnek tűnhetnek csupán, nem is olyan nehéz elképzelni a „gépesített ítéletnapot”. A Google például az elmúlt években hatalmas lendülettel vetette bele magát a robotikai és MI-fejlesztésekbe: felvásárolta többek között a világ legrémisztőbb katonai robotjait fejlesztő Boston Dynamicsot és az MI-kutatással foglalkozó DeepMind-ot is.
Ray Kurzweil, a keresőcég alkalmazásában álló világhírű futurológus és MI-szakértő mindenesetre nem ért egyet Muskkal. „Meglátásom szerint az MI-k nem fogják túlszárnyalni a biológiai értelemben vett embereket, inkább továbbfejlődünk, új szintre lépünk majd a segítségükkel” – nyilatkozta.