A kínai kormány vizsgálatot indított a Microsoft ellen, amely egyre szorultabb helyzetbe kerül az országban. Bár részletek nem láttak napvilágot a mostani üggyel kapcsolatban, a hírek szerint a kínai állam emberei véletlenszerű látogatásokat tartottak a Microsoft Pekigben, Sanghajban, Guangzhouban és Chengduban működő központjaiban is, anélkül, hogy közölték volna, mit keresnek.
Mostanában sok nagy amerikai tech cégnek kell megküzdenie az igazáért Kínában a kormánnyal szemben. Az ok persze nem titok, az Amerika és a Kína között húzódó cyberháborúról van szó. Miközben Amerika szerint a Huawei és a ZTE kémkedik az amerikaiak után Kínának - ezért nem is ajánlott a cégeknek ilyen termékeket vásárolni -, Kína pedig kormányzati alkalmazottak után nézelődik; addig a kínaiak az NSA botrányára hivatkozva vádolják újra és újra az amerikai cégeket - Apple, Google, Microsoft - a kémszervezettel való együttműködéssel és az állami titkok elrablásával.
A múlt hónapban a kínai állami televízió azzal is gyanúsította a redmondi céget, hogy a legújabb Windows rendszere képes nagy mennyiségű adatot összegyűjteni a kínai emberekről. Az amerikai cégek elismerték, hogy bizonyos vásárlói adatokat kötelesek megosztani az amerikai kormánnyal, az állításuk szerint viszont nem működnek velük együtt, és hátsó kapukat sem rejtettek a termékeikbe.