Isaac Asimov már 1964-ben sok tényezőt pontosan megjósolt az életről 2014-ben. Sok dologban nem tévedett, de persze volt olyan is, amiben igen. Ugyanabban az évben Arthur C. Clarke a BBC-n egy olyan jövőbeli világról beszélt, ahol az azonnali globális kommunikációt műholdak teszik lehetővé. Egy 1976-os konferencián bővítette is a véleményét, és sok dolgot pontosan megjósolt, 39 évvel ezelőtt. Természetesen nála sem jött be minden, ugyanis arra is számított, hogy a kommunikáció megkönnyítése érdekében megszűnnek az időzónák. Ez nem túl valószínű - de mi az, amiben nem hibázott, és pontos jóslatot adott?
Az otthoni számítógépek
Clarke 1976-ban úgy gondolta, hogy mindenkinek lehetősége lesz a külvilággal nagyfelbontású képernyőkön keresztül beszélgetni, amelyek billentyűzetekhez vannak csatlakoztatva. Igazából a mai otthoni számítógépeket írta körül. A macskás videókról és a YouTube-függőségről persze nem tett említést.
Skype és FaceTime
Mivel akkoriban meglehetősen korlátozott volt a valós idejű telekommunikáció, ezért értelemszerűen mindenki többről álmodott, mint a gyenge hangalapú beszélgetések a telefonvonalon keresztül. Clarke a gyakori videotelefonálásokra esküdött, és igaza lett. A Skype és a FaceTime ma már mindennapos dolognak számít, ráadásul meglepő módon a Cu-SeeMe már 1990-ben elindította a videós chatelést.
Az internet
Mielőtt az internet igazán valóság lett volna, Arthur C. Clarke már pontosan látta az összekapcsolt eszközöket maga előtt, amelyek segítségével rengeteg információt küldhetünk az ismerőseinknek: képeket, adatokat, könyveket és minden hasonlót.
Clarke egy olyan "gépről" is álmodott, ami egy nagy központi könyvtárban képes bármit kikeresni, legyen az hír, adat egy repülésre vonatkozóan, sporteredmény vagy bármi más. Az internet lett ez a könyvtár, a varázsgépezet szerepét pedig a Google, a Bing és a többi keresőmotor töltik be, a kapcsolódó szolgáltatásaikkal együtt.
Mobiltelefonok
Arthur C. Clarke nem csak azt látta előre, hogy a mobiltelefonok hétköznapi dologgá válnak majd, hanem azt is tudta, hogy ezek az eszközök teljesen átalakítják majd a társadalmunkat. A folyamatnak most is a közepén tartunk.
Okosórák
1970 táján sokan álmodtak a varázslatos karórákról, amelyek mára valósággá váltak. Hiába vannak azonban telefonálásra és internetezésre alkalmas okosórák, még most sem egyértelmű, hogy a felhasználók mennyire vágynak a csuklójukhoz beszélni és apró kijelzőt bámulni.
Nektek milyen jóslataitok vannak a jövő technológiájára vonatkozóan?