Amikor az NSA bilije kiborult, furcsa módon elég kevesen hördültek fel a nemzetközi politikában, és még kevesebben tettek bármit érdemlegesen. Akkor sem változott a helyzet, amikor arról érkeztek jelentések, hogy az NSA aktívan figyeli az európai országokat és lakosságát.
Többen úgy gondolták, hogy ennek a hátterében az áll, hogy gyakorlatilag Európa is hasonlóan kémkedik mindenki után, mint az NSA, még ha csak kicsiben is. Mivel így már senkinek nem állt érdekében az NSA-nek esni, inkább hallgattak.
Úgy tűnik, ez a feltevés abszolút igaznak bizonyult, ugyanis Edward Snowden és a Guardian olyan dokumentumokat hoztak nyilvánosságra, amelyek szerint a GCHQ megosztotta a kémkedési tudását más országokkal azért cserébe, hogy együttműködjenek velük. Végül egyre többen dolgoztak azon, hogy mindent megtudjanak az állampolgáraikról.
A GCHQ a hírek szerint tudta, hogy melyik ország milyen szinten kémkedik, és állítólag Németországban is komoly megfigyelőközpontok működnek. A brit kémügynökség a francia DGSE-vel is együtt dolgozik, ráadásul a franciáknak egy telekommunikációs cég önként ajánlotta fel az adatokat. A GCHQ állítólag szorosan együttműködik még a spanyolokkal, a svédekkel és a hollandokkal is.