A Declaration of Internet Freedom emberei megfogalmaztak egy nyilatkozatot, mely védi az internet nyílt és szabad elérhetőségét, mind az üzletemberek, mind a magánszemélyek számára. A folyamat elindítói, most olyan felhasználókat keresnek akik egyetértenek a nézeteikkel és segítenek kiegészíteni a petíciót.
"Feltűnt, hogy az internetet egyre több irányból támadják, így elérkezettnek láttunk az időt a cselekvésre" nyilatkozta a TechDirt, a webes mozgalom egyik résztvevője. " Az internet olyan platform, amely hihetetlenül gyorsan növekszik, így egy nagy koalició alakult ki, hogy előállhasson a következő dokumentummal, melyet kiindulópontnak használhatnak, abban reménykedve, hogy elindít egy nagyobb vitát, amelyhez sokan csatlakoznak."
Az eddigi tapasztalatok eredményeként alkották meg az első öt pontot:
1. Véleménykifejtés: Cenzúra nélküli szabad internetet mindenkinek
2. Felhasználás: Egyetemes, gyors és megfizethető hozzáférés biztosítása
3. Nyilvánosság: Az internet nyitottságát meg kell őrizni, hogy mindenki szabadon tudjon kommunikálni, informálódni, dolgozni, tanulni, írni, olvasni, szórakozni és segítse az online világ fejlődését
4. Innováció: A szabad fejlesztés jogának védelme, hogy engedély nélkül is lehessen munkálkodni, és az újításokat megosztani. Ne blokkolják az új technológia hozzáférését és ne büntessenek a felhasználásukért.
5. Adatvédelem: A személyes adatok saját kezűleg való beállítása és szabad kontrollálása a felhasználásban.
Azok akik alá kívánják írni a petíciót, vagy megszeretnék osztani véleményüket, esetleg magát a felhívást akarják megosztani, saját weblapjukon, megtehetik többek között a TechDirt, FreePress, Accessnow, továbbá a delegáció oldalán.
A jelenlegi aláírók között szerepelnek olyanok is mint például a Mozilla, a Haward egyetem egyik legismertebb jogi kara, a Haward Law School, sőt a Fehérház Vezető Technológiai Igazgatóságának (CTO) volt helyettes államtitkára is.
Jelenleg a nyilatkozat és annak elvei még a megvitatás fázisában állnak, továbbra is várják a résztvevőket, hogy vessenek fel újabb problémákat és további pontokkal egészíthessék ki a petíciót.
A csoport nyilvánvalóan abban a reménykedik, hogy az internetes társadalom felhasználói hatással lesznek Whasingtonra, különösen az év elején bejelentett SOPA és PIPA törvényjavaslat támogatóira, mely törvények a szabad hirdetést és terjeszkedést gátolták volna. Bár minden bizonnyal a javaslatokat felvető szenátorok előbb-utóbb fel fognak szólalni a petíció ellen.