A Nobel-díj bizottság pénteken egy oslói sajtótájékoztatón jelentette be, hogy a Vegyifegyver-tilalmi Szervezet (Organization for the Prohibition of Chemical Weapons, OPCW) kapta az idei Nobel-békedíjat. Az OPCW-t 1,25 millió dollárral jutalmazták, amelyet egy decemberben rendezett ceremónián vehetnek át a szervezet képviselői. A bizottság az OPCV „a vegyifegyverek elpusztítására irányuló széles körű erőfeszítéseit” díjazta.
A hágai székhelyű OPCW-t 1997-ben alapították, feladata a vegyifegyverek használatára vonatkozó nemzetközi egyezmények betartatása. A szervezet szakértői csoportot küldött Szíriába, miután egyes híradások szerint Bashar al-Assad elnök csapatai vegyifegyvereket vetettek be a felkelők ellen.
Egy augusztus 21-i, Damaszkusz közelében történt támadás nyomán Barack Obama amerikai elnök kis híján katonai támadást indított az Assad-rezsim ellen; a konfliktust csak úgy sikerült elkerülni, hogy a szír elnök Vlagyimir Putyin közbenjárására beleegyezett, hogy aláírja a Vegyifegyver-tilalmi Egyezményt, megsemmisíti vegyifegyver-készletét és beengedi az országba az ellenőröket.
A Nobel-díj bizottság hangsúlyozta: nem elsősorban a Szíriában végzett tevékenységéért díjazták az OPCW-t: a kitüntetéssel a szervezet hosszú távú munkáját ismerték el.