A szakértők körében nagyjából teljes az egyetértés, hogy a smiley és a többi emotikon nagyban hozzásegítette az embereket ahhoz, hogy elektronikus üzeneteiket többlettartalommal lássák el, hogy közöljék azt a metakommunikációs tartalmat, ami a puszta szövegből esetleg nem jönne le.
Fahlman 1982 február 19-én tette közzé javaslatát egy online üzenőfalon. „A viccek kísérőjének a következő karaktersorozatot javaslom: :-). Elforgatva olvassátok."
A Carnegie Melon szerint a profeszor smiley-jai innen terjedtek el más egyetemekre, majd cégekhez, és végül az Internet terjedésével mindenkihez eljutottak.
Az elsőség kérdése nem vitatott, bár ahogy Fahlman mondja: „Nem találkoztam még bizonyítékkal, mely azt mutatná, hogy bárki előbb használta volna ezt a jelet. Persze nem kizárt, hogy másnak is eszébe jutott az ötlet - végső soron meglehetősen triviális." - írta a professzor az egyetem kifejezetten a smiley-nak szánt honlapján.
Az évforduló tiszteletére Fahlman profeszor és kollégái kitaláltak egy versenyt hallgatók részére. A Smiley Award az innovációért jár a technológia támogatta kommunikációban egy hallgatónak. A díj 500 dollár jutalommal jár, melyet a Yahoo szponzorál.