A LIFX nem csak azért érdekes számunkra, mert egy okoségőről van szó, hanem azért is, mert egy igazi Kickstarteres sikersztori lett belőle. És egy ilyen sikersztori akkor jó, ha a végén mindenki elégedett, nem csak az, aki 1,3 M dollárt kalapozott össze hat nap alatt. De ne szaladjunk ennyire előre, először nézzük meg, mire is számítsunk egy high-tech okoségőtől.
A hagyományos E27-es foglalatba csavarható LIFX nem egy apró darab. Súlya is van rendesen, hiszen a 288 grammos szerkezet a LED fejegységet, a komplett vezérlőmechanikát és a Wi-Fi adaptert is tartalmazza. Ettől függetlenül bármilyen lámpában jól mutat, még ernyő nélküliben is extravagáns. Ha nem ismernénk a gyártóját, simán rávágnánk, hogy Apple terméket tartunk a kezünkben. A csomagolás is egyszerű és letisztult, doboza is nagyban hasonlít az iPhone készülékek csomagolásához. A körteizzókat helyettesítő okoségő teljesítménye 17 W, amit nem szabad összehasonlítani a hagyományos izzókkal. A régi körtéknél a fogyasztás és a teljesítmény is párban jár. Ez a lapos körte ellenben 17 wattból képes 1000 ANSI lumen fényerőt előállítani, ami nem kevés fény. Wattonként 59 lumen a fényhasznosítási mutatója, ez pedig egész jó érték. Nem meglepő az energia besorolása sem, A kategóriát jelöltek be a dobozon.
Beüzemelés
A LIFX okoségő beüzemelése pofonegyszerű, de azért egy technika ellen beoltott 70 éves nagymamának nem adnánk a kezébe. Azt sem árt tudni, hogy az okoségő csak „okos„ lakásban működik rendesen, azaz egy 802.11b.g, vagy n szabványú Wi-Fi routernek is lennie kell otthon. A körte becsavarása utána csupán be kell kapcsolni a lámpát és már világíthatunk is vele. Konfigurálás nélkül ez a fényforrás is ugyanúgy működik, mint egy hagyományos LED izzó. Kapcsolgathatjuk és gyönyörködhetünk a fehér fényében. Telefon nélkül körülbelül ennyit tud.
Az okos funkciókhoz viszont le kell tölteni a LIFX applikációt, ami jelenleg hivatalosan csak iOS (6.0+) és Android (4.0+) készülékekre érhető el, Windows Phone esetében nem hivatalos forrású programokat használhatunk. Az app letöltése után a telefonunkkal kell csatlakozni az égő Wi-Fi jelére és pár egyszerű lépésben konfigurálni azt. PC-re is szükségünk lesz, a telefonon megjelenő internetes címről leszedhetjük a LIFX Bulb Update friss verzióját, - ami akár hisszük, akár nem – firmware frissítésre jó. Merthogy az okoségőket néha okosítani is kell és extra funkciókkal ellátni.
Telefonos móka
Miután az égő rácsatlakozott a helyi Wi-Fi hálózatunkra, a telefonunkkal már osztogathatjuk is neki a parancsokat. Legegyszerűbb művelet a le- és fel kapcsolás, nincs is kényelmesebb este ágyból vezérelni a fényeket. A gyári alkalmazás nagyon fejlett, kezelése egyszerű. Több izzó esetében csoportokat hozhatunk létre, azokat akár szobák szerint rendezhetjük, elnevezhetjük a zónákat a könnyebb kezelés érdekében. A legnagyobb poén viszont az izzó színének módosítása.
Az applikáció fókuszban is a „colors”, a „whites” és az „effects” menüpontokat találjuk. A színek módosításához egy kényelmes színtárcsát kapunk, aminek pörgetésével és a fényerő módosításával bármilyen árnyalatot kikeverhetünk. Meglepő módon a fehér színnek is igen változatos árnyalatai vannak, a sima fehér mellett például létrehozható kékesebb árnyalatot is, illetve választható a nap fényéhez hasonlító melegebb, picit sárgásabb színhőmérséklet is.
Ettől is okos
A színek mellett effekteket is választhatunk, például az okoségő utánozhat egy a lávalámpát is, de romantikus pillanatok kedvévért van gyertyafény szimuláció is, sőt akár a zene ritmusára is változtathatók a fények. Minden effekt aprólékosan megtervezhető és konfigurálható, le a kalappal a tervezők előtt! Az okoségő nem csak arra jó, hogy hangulatosabbá, egyedibbé tegye a lakást, de van jó pár hasznos funkciója is. Például a helyzetünk engedélyezésével az LIFX követi a telefonunk mozgását, távozásunkkor magától lekapcsolja a fényeket, érkezésünkkor pedig nem kell a sötétben matatni a kulcsokért, a lámpák maguktól kelnek életre. Az égőnk akár jelezni is tud nekünk, például Facebook üzeneteinket kék villanással jelezheti. De ezen kívül kellemesebbé is teheti a téli sötét reggeleket, képes például a felkelő napot szimulálni, illetve ébresztőóraként működni. Biztonsági funkciója is lehet egy okoségőnek, például nyaralásunk közben szimulálhatja az otthoni tartózkodásunkat, elhitetve másokkal, hogy éppen otthon vagyunk.
Nem a megtérülés az erőssége
A LIFX, hasonlóan a többi okoségőhöz, egyáltalán nem olcsó mulatság. Itthon 29 900 forintért árulnak egyetlen darabot, míg egy sima „buta” LED izzót már 1500-5000 forint között megkaphatunk. Meglátásunk szerint az okoségők jelenleg inkább csak úri huncitságnak számítanak, mintsem komolyan vehető, egész lakásra kiterjeszthető megoldásnak. Kiszámoltuk, egy közepes lakásba vagy kisebb családi házba 300-500 ezer forint is lehet a teljes okosítás. Egy-egy darabot viszont megérheti beszerezni, hálószobában jól használható, vagy például a nappali hangulatvilágítására is tökéletesen alkalmas, ráadásul az ismerősök előtt is szó szerint lehet vele villogni.
A teszthez használt LIFX okoségőt a Led Leet biztosította számunkra.