Az elmúlt évek során egészen jó hírnevet épített már fel magának a be quiet!, tápegységeikkel sem nagyon lehetett mellényúlni a vásárlóknak. Az általában inkább prémium kategóriában utazó cég ezúttal a hétköznapi felhasználókat célozta meg System Power 8 családjával, azokat, akiknek egy PSU beszerzése csupán a kötelezően letudandó feladatok közé tartozik. A belépőszintes egységekből választva a felszabadult pénzt a gép egyéb komponenseire lehet fordítani, ebben az esetben azonban kiemelten fontos, hogy megbízható gyártó termékét válasszuk. A System Power 8 széria összesen három változatot kínál nekünk 300 W-tól 600 W-ig terjedő skálán, az 500 W-os például már 17 000 forint körüli áron elérhető, s minden átlagos otthoni konfigurációt remekül kiszolgál.
Azért a kábel az úr
Tesztlaborunkba végül az ATX-es System Power 8 600W érkezett meg, a maga egyszerű, nem hivalkodó fekete dobozában. A csomagolás pontosan az az érzetet kelti, amit előre vártunk, jelzi, hogy egy profi gyártó alacsonyabb árkategóriájú termékével van dolgunk. A szintén sötét, a szokásos matricákat és szolid be quiet! logót viselőt táp anyagminősége megfelelő, 150 mm-es szélességével, 86 mm-es magasságával és 140 mm-es hosszúságával a legkülönfélébb házakba is beépíthető. Ami kicsit csalódás, hogy ezúttal le kell mondanunk a moduláris kivitelről, a nem használatos kábelek eltávolítására nincs lehetőség, ami zsúfoltabb környezetben bizony okozhat kellemetlen pillanatokat.
Az élet 80 felett
A modell természetesen megkapta a 80 Plus plecsnit, annak viszont csupán az alapváltozatát. A borítást leszedve kellemes kép fogadja az embert, nyoma sincs az olcsó tápokra jellemző rendezetlenségnek, persze egy prémium gyártó esetében ezt el is várja az ember. Kábelileg a helyzet rendben van, az 550 mm-es 24 tűs ATX mellett 600 mm-es P4-et találunk, illetve 6 SATA és 2 Molex áll rendelkezésre. A duplán futó 6+2-es PCIe-nek hála pedig dual GPU-s konfigurációt is kialakíthatunk, ráadásul minden egyes szál aránylag vékony, rugalmas és megfelelően kötegelt.
Tél van és csend
A hűtésért egy 12 centis, SilentWings technológiát használó, önszabályozó ventilátor a felelős, ami maximum 2100 rpm-ig tud felpörögni. A gyártó ígérete szerint 50%-os terheltségig gyakorlatilag nem is hallható, onnan pedig lassan és fokozatosan emelkedik a zaj. Méréseink mindezt megerősítették, 400 W-on 35,2, 600-on pedig 44,4 decibelt mértünk, a hőmérséklet pedig ezekben az esetekben a még bőven elfogadható 38, illetve 49 fokra kúszott fel.
Csak kiegyensúlyozottan
A 12 V-os relékből ezúttal kettőt használt a gyártó, ennek megfelelően stabil teljesítményt is kaptunk. 12 voltos kimenetnél a maximális terhelés mellett sem tapasztaltunk 2 százaléknál nagyobb ingadozást, 5 Volton egy tized, 3,3 volton pedig nyolctized volt a legnagyobb mért eltérés. Hatékonyság terén a System Power 8 azt hozza, mint a konkurencia, hatásfoka 400 W-on a legjobb, 84,3 százalék, 600W-on pedig szintén egészen kellemes 83,8 százalék. Alacsonyabb leadott teljesítménynél már beüt az olcsóbb tápok rákfenéje, 80 W-nál 75 százalékra csökken a hatásfok, ami a gyakorlatban nagyjából azt jelenti, hogy miközben gépünk normál módban lustálkodik, körülbelül 25 wattot elbukunk. A zajfeszültség teljesen átlagos és elfogadható, 12 volton sem ugrik 38 mV fölé, ráadásul minden manapság használt védelmi megoldást (túlmelegedés, túlterhelés, túláram, túlfeszültség, alacsony feszültség és zárlat ellen) megkapunk.
Bátran hazaviheted
A be quiet! elsősorban irodai gépekbe, belépőszintű gamer konfigurációkba, illetve otthoni multimédiás felhasználásra ajánlja termékét, a felhasználónak pedig ezt mérlegelve kell döntést hoznia. A System Power 8 600W esetében a moduláris kábelekről, a ventilátor hibrid módjáról és a kiemelkedő hatásfokról le kell mondanunk. Cserébe azonban rendkívül vonzó árat (már 19-20 ezer forint környékén elcsíphető), megbízható minőséget és három év garanciát kapunk. Amennyiben a pénztárcád nagyjából ennyit enged meg a tápegységre, felesleges tovább keresgélned, a németek megoldása ugyanis remek választás.