A hardverfejlesztés mindig izgalmas, és általában sok keresgélés, utánajárás, olvasás előzi meg a döntést. A hosszas keresgélés, tervezgetés vége a vásárlás, majd otthon az izgatott, sokszor ünnepélyes beszerelés. Igen ám, de amikor végre felfejlesztettük, lecseréltük gépünket, jöhet a tesztelés, hogy lássuk, valójában mennyit változott a felhasználói élményünk. Pontosabban mennyivel gyorsabban fut a játék, meddig tudjuk feltolni a csúszkákat szaggatás nélkül, hány tabot nyithatunk meg a böngészőben stb. Mi ezekkel esünk egy gépnek fejlesztés után.
PCMark8
Összetett teszt, ami a valós használat során tapasztalható sebességét vizsgálja a PC-nek, majd ebből egy pontszámot kalkulál. Stabilitási tesztnek sem utolsó, de a lényeg, hogy ingyen is futtatható az alapteszt és a pontszám könnyedén összehasonlítható.
Bootracer
Különösen SSD-cserénél látványos. Lemérjük, hogy HDD-ről mennyi idő alatt indult a Windows, majd SSD-ről ugyanezt párszor megismételjük. Az eredmény bámulatos: a 100-200 másodperc helyett 20-30 s-t mérhetünk.
Unigine demók
A Unigine motorra épülő két 3D-s tesztprogram nagyon látványos és bármilyen VGA-t képes megizzasztani, ráadásul mindkettő ingyenes. A Heaven és a Valley programok a 3D-s teljesítményt mutatják pontszámmal és fps-értékkel is.
Far Cry 4, GTA V, Rise of thee Tomb Raider, Metro 2033, Dirt Rally, Witcher 3
A játékok sorát a végtelenségig lehetne folytatni. Amikor VGA vagy SSD-csere, esetleg CPU és/vagy memória-upgrade után újra futtatjuk sokat játszott játékunkat, érdemes megfigyelni a töltési képernyők idejét - ezek remélhetőleg sokat rövidülnek. Hasonlóan látványos, hogy a beállításoknál új effektek engedélyezhetők - például az Nvidia GameWorksnél. Aztán persze ott van a sebesség is: a játék nagyobb felbontásban, nagyobb részletesség mellett is gyorsabb. Itt az is fontos, hogy a minimális fps-érték nem süllyed túlzottan alacsonyra, illetve eltűnnek a zavaró, de nehezen mérhető akadások, mikro-röccenések is.
Melegedés, zaj és fogyasztás
Érdemes még a Primee95-tel karöltve a RealTempet is beszerezni és megizzasztani az új vagy felújított gép hűtését, így megtudjuk, mennyire hatékony a hűtés és mennyire zajos a gép. Ez notebooknál is igen hasznos és jól hallható eredményt nyújt. Ha van fogyasztásmérőnk, ezt is könnyedén ellenőrizhetjük. Például egy CPU vagy VGA-csere után sokszor alacsonyabb lesz az alapfogyasztás is, de egy hatékony tápegység is csodákra képes.
Ti milyen programokat eresztetek rá gépetekre?