Amikor egy alaplap vagy processzor, esetleg egy notebook javíthatatlanul elromlik, szomorúak vagyunk és nyilván veszteség ér, mégis, ezek pótolható komponensek. Amikor egy merevlemez megy tönkre, szintén vásárolhatunk ugyanakkorát, sőt, akár a korábbinál nagyobb kapacitásút, gyorsabbat, csendesebbet is jó áron, azonban az adatainkat senki nem adja vissza. A garancia a hardverre vonatkozik, így ha tárolónk még garanciális, hát kapunk másikat, azonban az adatmentésre nem terjed ki a kártalanítás. Persze, vannak olyan cégek, akik erre specializálódtak és saját laboratóriumaikban, speciális eszközökkel képesek visszaállítani adatainkat, azonban ez nagyon-nagyon drága mulatság, magánember számára szinte megfizethetetlen. Aztán ott vannak azok a sérülések, többnyire fizikai károk a tárolóknál, amikor már ezek a cégek sem képesek visszaadni elveszett adatainkat. Márpedig ezek nem letöltött Youtube videók, zenék, bevásárlólisták vagy az operációs rendszer maga, hanem pótolhatatlan képek, házi videók, fontos dokumentumok.
Éppen ezért a biztonsági mentés nagyon fontos dolog és még akkor kell rá gondolni, amikor a baj nem következett be, amikor még minden úgy néz ki, rendben van. Akkor sem szabad bosszankodni, amikor sok-sok év után kiderül, nem is volt szükség a biztonsági mentésre, sőt, ilyenkor kell igazán vigyázni, nehogy túlságosan bízni kezdjünk a digitális adattárolókban.
QNAP TS-251A NAS
A NAS, vagyis hálózati fájltároló igazán kényelmes és megbízható fájlvédelmet kínál. A QNAP 251-es tárolója ráadásul fejlett processzort is tartalmaz és mondjuk két darab, 3 TB-os HDD-vel kiváló biztonságot nyújt. A merevlemezeket RAID 1-be kapcsolva tükrözi adatainkat, de ha szeretnénk, akár nyilvános felhőtárhelyre is szinkronizálja, vagy más NAS-ok közötti tükrözést végez automatikusan. Emellett a fájlelérés akár PC-ről, Macről vagy mobilról is kényelmes és privát felhőszolgáltatást is indíthatunk, ami igazán jó megoldás, ha minden dokumentumunkat azonnal, már a létrehozás pillanatában biztonságban akarjuk tudni. Persze nem csak a QNAP, más NAS-gyártók termékei között is találhatunk kiváló megoldásokat. Ilyen a Synology is, amelynek szintén nagyon jó szolgáltatásai vannak, és akár laikus felhasználók számára is könnyen kezelhetők.
Maxtor M3 4 TB USB 3.0 HDD
A Maxtor újra él! Aki még emlékszik a régi Maxtorra, most biztos megborzong és messze menekül a Maxtor termékektől, de erre semmi szükség. Egyrészt a mai napig van olyan Maxtor HDD használatban, ami tökéletesen működik, másrészt ez a cég már régen a Samsung/Seagate tulajdona. A 4 TB-os külső, 2,5 colos tároló USB 3.0-n csatlakozik a géphez és a legújabb generációs technológiára épül. A ronda házon belül dolgozó 2,5 colos HDD (ST4000LM016) 5 darab, egyenként 800 GB-os lemezt rejt. Ez a HDD az SMR technológiát alkalmazza, vagyis a Shingled Magnetic Recordingot, ami a tetőcserepekhez hasonló elrendezésben tárolja az adatokat.
Nem olcsó tároló a 4 TB-os modell, cserébe viszont megbízható és nem is olyan lassú, arról nem is beszélve, hogy könnyen hordozható és forint/gigabyte mutatója nem rossz.
M-DISC
Végére hagytuk a manapság legbiztonságosabbnak tartott fájltárolót, amely optikai eljárást használ. Ez persze jár jónéhány hátránnyal is, így például lassú, a kis fájlok elérésében nem túl jó, a fizikai behatásokra is érzékenyebb, cserébe viszont nem öregszik a tárolófelület. A gyártók szerint az M-DISC akár 1000 évig is képes megőrizni adatainkat, ráadásul az M-DISC-ek írhatók az újabb, filléres DVD-írókkal is.
Az M-DISC-nek létezik már Blu-ray változata is, amely a 4,7 GB-nál jelentősen több, 25 vagy akár 50-100 GB tárolására is alkalmas és forint/gigabyte mutatója is jobb valamivel.