Hirdetés

Széles, gyors, 4k: az ideális monitor nyomában



|

Már nem csak a luxuskategóriában válogathatunk a különleges monitorok között: de vajon melyiket mire érdemes választani?

Hirdetés

Régebben olyan egyszerű volt a választás: vettünk egy akkora képátlójú monitort, amekkorára volt pénzünk. Persze fontos volt a képminőség, az OSD meg a dizájn, de katódsugárcsővel túl sokat nem lehetett kezdeni – a méretek nagyjából adottak voltak a képátló pedig limitált. Az LCD monitoroknál már jobb volt a helyzet, a vékony panel a dizájnerek kezét sem kötötte többé olyan szigorúan, a technológiák is dinamikusan fejlődtek, de a sík felület, a full HD felbontás és a paneltechnológia hosszú időre megtorpant. Mindez az állóvíz most alaposan felkavarodott, így ma ott tartunk, hogy több formátumú, alakú modell közül válogathatunk, a paneltechnológiákat pedig megszámolni is nehéz.

 

Hirdetés

Irodai munka, átlagos használat

Ez a legegyszerűbb kategória, de ez nem jelenti azt, hogy a technikai paraméterekre nem kell odafigyelnünk. Sokáig azt javasoltuk volna, hogy árérzékeny szegmens lévén egy TN paneles, 21-22 colos modellt válasszunk és az alacsony árért cserébe nyeljük le a hiányosságokat és rossz képminőséget. Szerencsére azonban a technológia odáig fejlődött, hogy a pár éve még drága megoldások ma már a 40 ezer forintos modellekben is megtalálhatók. Éppen ezért a TN panel helyett IPS vagy PLS panelt keressünk, ahol már nem kell a rossz képminőséggel és erősen limitált betekintési szögekkel vesződnünk, sőt, a képátlóban is feljebb léphetünk 24 colig. Ezek a panelek ugyan trükköket alkalmaznak és többnyire 6 biten keverik a színeket, ám még így is sokkal jobb képminőséget biztosítanak, mint a régebbi TN-paneles modellek. A válaszidő és az input lag miatt sem kell aggódnunk, ezek a vezérlések már 4-5 ms-es GTG válaszidőre és nem zavaróan nagy lagra képesek.

 

 

Játékos monitor

Kezdjük az olcsóbb modellekkel. Aki nem kritikus szemmel tekint az 1 ms-nél nagyobb válaszidőre, de sokat sem tud költeni monitorra, egy full HD felbontású, 27 colos monitort válasszon IPS vagy PLS panellel. Ezek messze 100 ezer forint alatt vannak, kellően gyorsak és jó képminőséget adnak, a full HD felbontás pedig egy középkategóriás videokártyának sem fog gondot okozni játékok során.

 

 

Ha a pénzkérdés nem ilyen égető és a videokártyánk is fejlettebb, erősebb, felmehetünk WQHD felbontásig, amit egy 80-100 ezer forintos videokártya könnyedén meghajt bármilyen játék alatt. Ha a kép szétesése, a pontos szinkronizáció hiánya bántja szemünket, a G-Sync-et kell megfizetnünk, amely modelltől függően akár 60 ezer forintos felárat is jelenthet. Ehhez még megfelelő GeForce is szükséges, cserébe tényleg nagyon jó játékélményt kapunk, viszont a legtöbb ilyen monitor ma még TN-paneles. Persze ezek a panelek nagyon jó minőségűek, a színek, kontraszt és fényerő nem lesz gond, egyedül a betekintési szögek nem a legjobbak. Az AMD által fejlesztett Freesync technológia is lassan elér a boltokba, remélhetőleg már az első félévben megjelennek ezek a monitorok a magyar piacon. A G-Synchez hasonló technológia hatalmas előnye, hogy hasonló képminőség ellenére sokkal olcsóbb, mint az NVIDIA G-Sync. A 4K felbontást játékra mi még akkor sem ajánljuk, ha erős PC-nk van: a 60 fps-hez túl komoly erőgép szükséges. Amire érdemes még figyelni, az a 120/144 Hz-es, IPS-es monitorok megjelenése: itt a tökéletes képminőség mellett szuper válaszidőt és magas frissítési rátát is kapunk – remélhetőleg emészthető felárért cserébe.

 

 

Munka, tervezés

Különösen a tervezőszoftverekhez ideális a szélesvásznú monitor, ahol a 16:9 vagy 16:10 helyett 21:9-es képarányt kapunk kellően nagy felbontással. Ezek a monitorok nem is kerülnek olyan vállalhatatlanul sokba (persze lehet olyat találni, ami nagyon drága), cserébe a szerkesztett modell vagy kép vagy videó mellett kényelmesen elférnek a vezérlőmodulok és nem kell két- vagy három monitort egymás mellé tolva, a kávákat bámulva kutatnunk a gombok és menük után.

 

 

Multimédia

A multimédia trükkös egy szó, ugyanis nagyon sok minden belefér. Mi most maradjunk elsősorban a filmeknél, ahol kifejezetten előnyös, ha meg tudunk szabadulni a fekete csíkoktól. Ehhez 21:9-es képarányra lesz szükségünk, ám ne álljunk meg itt, rögtön üljünk fel az LG és Samsung által beindított ívelt-vonalú kijelző-expresszre. Ezek a monitorok nagyon-nagyon jól néznek ki és ehhez mérten áruk is kellően magas. Cserébe nagyon jó képminőséget biztosítanak és tapasztalatunk szerint az ívelt sík valóban hasznos és működik: a kép szélei jobban betöltik látómezőnket.

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.