A notebook egyik nagy hátránya, hogy nem igazán bővíthető, az elromlott komponenseket pedig nagyon nehéz cserélni. Persze mi azért ne ijedjünk meg, még akkor sem, ha az adott notebook valójában egy ultrabook vagy a hibás komponens maga a kijelző.
Hiba azonosítása
Esetünkben egy kiszolgált, de mind egészen az elmúlt hónapig hibátlanul működő notebookról van szó, egy Acer Aspire 5310 gépről. A processzor Celeron (1 magos), a RAM csupán 1 GB és még csak SSD-ről sem álmodhat a konfig, ám a tulajdonosnak webezésre és szövegszerkesztésre éppen megfelelő volt 7 (azaz hét!) évig. Most azonban fekete lett a kijelző.
Amikor megkaptam a notebookot, első bekapcsolásra láttam, hogy a hiba nem komoly, mert minden led nagyjából a várt ritmusban felvillant és villogott. Vagyis a gép betölt és látszólag nem érzékeli, hogy bármi gond lenne. Jött hát a trükk, a kijelző ellenőrzése: vártam 1-2 percet, amíg a HDD led villogása lecsillapodott, majd egy zseblámpával nagyon közelről megvilágítottam a kijelzőt. És meg is lett a hiba: kép van, a Windows betölt rendesen, de a háttérvilágítás kipurcant.
Zseblámpás trükk: a kép ott van, csak a háttérvilágítás hiányzik
Használt géphez használt alkatrész
A gyári szerviz egy ilyen, 20-30 ezer forintos notebooknál nem jön már szóba, de azért megpróbáltam. Egy helyen ígértek hozzá cserekijelzőt, újat, kb. 40 ezer forintért, vagyis 1,5x annyiért, mint amennyit a notebook ér. Következtek a netes apróhirdetések, ahol hamar rábukkantam egy Acer használt alkatrészeket árusító emberre. Néhány email és telefon, és máris úton volt a használt, de kiváló állapotban lévő kijelző 8 ezer forintért, a szükséges inverter 5 ezerért, valamint a kopott gombok helyett újak és grátiszként 3000 forintért még egy T5200-as, duplamagos processzor is.
Némi keresgéléssel a szervizes és bolti árak töredékéért megszerezhetünk mindent – akár donor eszközt is érdemes keresni
Javítás
A kijelző cserénél érdemes youtube-on utánanézni, hátha találunk ilyen videót, vagy fórumban átnézni a szerelési tippeket. Az esetek 90%-ában a következőt kell tennünk: áramtalanítsuk a gépet, majd a kijelző körüli kávát csavarozzuk szét. Ezután egy vékony, műanyag lappal óvatosan pattintsuk fel a műanyag karmokat, amelyek a kávát tartják a helyén.
Ha mindegyikkel megvagyunk, a káva eltávolítható. A billentyűzetre egy puha rongyot terítsünk, majd a csavarokat eltávolítva borítsuk óvatosan ki a kijelzőt. Nagyon figyeljük meg, a kábelek merre lettek elvezetve, mert mindennek megvan a pontos helye és hossza. Elsőként érdemes az invertert lecserélni, mert ezeknél a régebbi, CCFL-es háttérvilágításoknál hajlamos ez a modul elszállni. Húzzuk le a csatlakozókat és az új invertert helyezzük be. Tegyük vissza a kijelzőt a helyére, de a kávát még ne pattintsuk vissza. Kapcsoljuk be a gépet és nézzük meg a képet. Ha minden rendben van mondjuk 5-10 percig, kapcsoljuk ki és szereljük össze a gépet.
Ezekkel a szerszámokkal sokféle eszközt megjavíthatunk (Metallica pengető helyett más műanyag spakli is megteszi)
Amennyiben nincsen kép, a kijelzőről távolítsuk el a csatlakozókat, helyezzük be az új (működő) kijelzőpanelt és mindent pontosan ugyanúgy szereljünk össze, ahogy eredetileg találtuk. A káva visszapattintása előtt kapcsoljuk be a gépet – itt már tökéletes képet kell kapnunk, így nincs más hátra, mint a káva visszaszerelése.
Ha más alkatrészeket is cserélünk, azt csak ezután tegyük meg – gondolunk itt a processzor, memória stb. bővítésére.
A notebook kijelző cseréjénél nagyon óvatosnak kell lennünk, nyomozni is kell a megfelelő cserealkatrészért, de ha sikerrel járunk, nagyon sok pénzt megspórolunk, hiszen pár ezer forintból újra hibátlanul működő notebookot kapunk.