A gépek már évek óta zsugorodnak, legyen szó notebookról vagy asztali gépről. Persze különösen az utóbbi az, ahol látványos ez a méretcsökkenés, de egyben az is jó hír, hogy mini ITX méretig a bővíthetőség alig csorbul, a fejleszthetőség pedig továbbra is kiváló. Gyenge a gép? Elég a CPU-t cserélni. Játszanánk? Mehet be egy videokártya. Kéne még 1-2 tároló? Nem gond, van hely! A mITX alatt azonban már kötöttebb minden bővíthetőségi opció: ezek a minigépek vagy notebook alapokra építkeznek, vagy teljesen egyedi belsejük van, ahol nem igazán van helye normál komponensnek.
Mi megálltunk a mini ITX-nél, ebbe a méretbe azonban olyan gépet építettünk, amely kb. minden más konfigurációt letáncol a parkettről.
A kulcs
A mITX házak piacán óriási a kínálat. Ha erős, de kicsi gépet szeretnénk, arra kell figyelni, hogy normál ATX tápegység és nagy hűtő is elférjen a házban, és még VGA kártyát is beszerelhessünk. Mi is egy ilyen házat választottunk a Corsair Graphite Series 380T személyében, amelybe az ASRock legújabb X99E-ITX/ac alaplapját szereltük. Ez a lap mini ITX formátumban, vagyis 17x17 cm-en teljes LGA2011-v3 kompatibilitást ad és rengeteg vezérlőt kínál. Ebben a kategóriában már illik valami figyelemreméltó extrát is adni és szerencsére ez sem marad el. Az ASRock egy masszív, de alacsony CPU-hűtőt és ac-s Wi-Fi vezérlőt is ad a laphoz.
A főkomponensek
Szerények vagyunk és tudjuk, hol a határ, ezért a hihetetlenül drága Core i7-5960X helyett egy 5930K-t szereltünk a lapba, amely ugyan pár 10 százalékkal lassabb, mint a csúcsmodell, de cserébe kb. feleannyiba kerül. Ehhez jött még stílusosan 32 GB DDR4 rendszermemória, valamint egy Samsung 850 Pro fél terabájtos SSD, hogy ne kelljen külön HDD-vel vesződnünk a nagyobb fájlok tárolása miatt.
Aki azt hitte, videokártyából a 400 ezer forintos Titan X-et választjuk, nem tévedett nagyot, ugyanis elsőre ez jutott eszünkbe, ám aztán megálljt parancsoltunk az eszetlen költekezésnek és inkább egy ASUS Strix GTX 980-at szereltünk a gépbe. Nem Titan-X, de elérhető árú és azért igen gyors még mindig.
Ehhez jött még egy FSP Hyper 700-as tápegység, néhány óra szerelés és kábel-rendezés és máris készen vagyunk egy nagyon sűrű és nagyon erős géppel, amelyen minden játék száguld, de ha modellezni, tervezni vagy videovágni kell, az sem lehet gond.
Ja és az ár? Hát az kb. 760 ezer forint.