Hirdetés

LG G Pad 8.3 tablet teszt - a kevesebb több lenne



|

Az LG G Pad 8.3 a hiányosságok ellenére is remek táblagép.

Hirdetés

Kicsit későn jutottunk hozzá az LG már most kifejezetten nagy sikereket arató táblagépéhez, a G Pad 8.3-hoz, de az örömünkön ez aligha ront. Már az elején el kell lőnünk a poént: ez bizony egy tényleg nagyon jó táblagép. Legalábbis bizonyos dolgokban.

Hirdetés

Mielőtt elmondanánk, hogy miként is jutottunk erre a konklúzióra, nézzünk körbe a piacon. Ha ma valaki kisebb, könnyen hordozható – jobb esetben akár egy nagyobb zsebben is meglapuló – és nem utolsó sorban olcsóbb táblagépet szeretne venni, a márkásabb alternatívák közül nincs túl sok. A legfőbb kihívó a Google Nexus 7, mely az ASUS műhelyében készül. Ennek az eszköznek a legnagyobb előnye, hogy gyári Android van rajta, vagyis azonnal megkapja a legújabb frissítéseket. Még a hivatalos hazai (hardveres) Play Store hiánya ellenére is olcsón megvehetjük – a 2013-as, FullHD-s WiFi-s, 16 GB-os kiadás körülbelül 80-83000 forintba kerül. Ezért erős hardvert, jó kijelzőt és tiszta Androidot kapunk. Nehéz ez ellen küzdeni. A Samsungnak például nem is igazán sikerült.

A Galaxy Tab 3 8.0 árban még versenyképes (78-80000 forint), de hardveresen semmilyen szinten nem az. Kijelzője 1280x800-as, szemben a másik két eszköz FullHD-jával, központi egységét pedig egy Intel Atom Z2560 alkotja, ami nem mondható a legsikeresebb lapkának – az Intel ki is vonulhat a mobilpiacról. A Nexus 7-et hívja inkább ki a hóra a G Pad, most pedig lássuk mivel.

 

Külső


A csomagolást nem vitte túlzásba az LG – a dobozban a leírások mellett a töltőfejet és egy kábelt találunk. Másra nagyon nincs is szükség, a lényeg a táblagép. Az olcsó műanyagoktól rettegő felhasználók már meg is nyugodhatnak. Az LG anyagminőség és összeszerelés tekintetében a prémium(abb) kategóriát célozta meg. Az alumínium hátlapot csak az alsó és felső oldalon határolja egy kis műanyag, hogy az antennák zökkenőmentesen tudjanak kommunikálni a külvilággal. Hátul az összképet csak a két hangszóró és a kamera töri meg – melyhez LED villanó nincs, de a táblagép még most sem fotózásra van.

A tablet két oldalára is jutott a fémből, ami egy kicsit a fogás rovására megy, ugyanis egy kézzel tartani valamivel nehezebb, az eszköz könnyen kicsúszik a kézből. Elsőre talán furcsa lehet, hogy a hangerőszabályzó és a bekapcsoló gomb egy oldalon van, de használatuk megszokható, főleg, hogy a G Pad-et a G2 telefonhoz hasonlóan a kijelzőn való dupla koppintással is fel lehet oldani. A készülék tetején a jack csatlakozó mellett egy microSD slot és egy IR led is meglapult. Kinézetét tekintve a G Pad szinte tökéletes – azoknak lehet mindössze problémájuk, akik megszokták a fizikai vezérlőgombokat, mivel az LG a szoftveres home-vissza-menü gombok mellett döntött, így azok a kijelző alsó részén foglalnak helyet. Itt még meg kell említenünk a súlyt is – 338 grammjával az egyik legkönnyebb 8”-os kategóriába eső táblagépről van szó.

 

Kijelző és akkumulátor


Ha nem is ez a fő indok, de sokat hozzátett a Samsungos versenyző kieséséhez a G Pad kijelzője. Eddig sem voltak éppen csúnyák az LG IPS paneles megoldásai, de az ezen készülék előlapján elterülő darab külön dicséretet érdemel. Felbontása 1200x1920, amiből egy keveset lecsíp az alul végigfutó vezérlőelem-sáv. A 8,3 colos méret mellett ez 273 ppi-t jelent, mely valamivel kevesebb a Nexus 7 (2013) 323 ppi-jénél, de ezt a különbséget még az élesebb szeműek sem fogják kiszúrni. Az egyetlen apróbb probléma a fényerővel lehet, amit kültéri viszonyok mellett – főleg a jelenlegi napsütéses februári időben – kevés lehet, de láttunk már ennél sokkal rosszabb megoldásokat is.

Az akkumulátor 4600 mAh-es, ami valamivel több, mint a Nexus 7 3950-es forrása, de a tényleges üzemidőben nincs lényeges különbség – a G Pad kijelzője nagyobb, erősebb fényt igényel, így a fogyasztása is jelentősebb. Konkrét órákról felesleges beszélni, mivel a használat befolyásolja, de egy napot komolyabb aktivitás mellett gond nélkül ki kell bírnia.

 

Hardver


Sokat nem tudott trükközni az LG a hardver tekintetében. Ahogy szinte a legtöbb gyártó – néha még a Samsung is – a Qualcomm Snapdragon családra bízta a számítási feladatokat, abból is a 600-as típusra. A négy darab, 1,7 GHz-es frekvencián üzemelő Krait 300-as magok mellett az Adreno 320-as GPU a grafikai feladatok miatt izzad. RAM-ból sincs hiány, 2 GB fért az áramköri lapra - az erőforrással tehát elméletileg nincs semmi gond. Sajnos a helyzet mégsem ennyire egyszerű, hisz hiába van erős hardverünk, ha a szoftver hozzá gyenge.

A kamerának most nem is szentelnék külön szekciót, hisz egy táblagépről beszélünk, így egyértelműen szörnyű az egész. Ha a társadalmi jelenségtől, vagyis a „nézdmártáblagéppelfényképezikazemberott!” eltekintünk, akkor is gyenge a G Pad 8.3 teljesítménye. Szemléltetésképp a hátlapi 8-megapixeles kameráról alant megosztottunk néhány mintafotót, de a tablet értékéből és értékeléséből semmit nem fogunk levonni emiatt. Az előlapi 1,3 megapixeles szenzorral is nehéz lesz mesterműveket készíteni, de ennek létjogosultsága még mindig nagyobb – tudunk például videóchatelni, aránylag elfogadható minőségben, hisz 720p-s felbontást is tud.

 

Multimédiás tekintetben egyetlen fontos részletet kell megjegyeznünk. Bár a hátlapon található két hangszórónyílás, ebből nem szabad arra a következtetésre jutni, hogy remek sztereó hangzást kapunk. Sajnos a hangforrások minősége nagyon gyenge, mély egyáltalán nincs benne, illetve ami van, az is csak recseg ropog, de értelmes hangot nem ad ki. Arra, hogy 1-2 macskás YouTube videót megnézzünk tökéletes, de alkalmi zeneforrásként főzés közben egy középkategóriás mobil is jobban megfelel.

 

Szoftver


És ez az a pont, ahol igazán nehéz helyzetben vagyunk. Eddig egy szinte tökéletes táblagéppel van dolgunk. Remek anyagminőség és összeszerelés, dizájnos megjelenés és gyönyörű kijelző. A gyenge kamerával ne foglalkozzunk, mert tényleg nem számít sokat az értékelésben.

Na de a szoftver. Az egész androidos világban ez egy hatalmas probléma. Túlzsúfolt, bloatware-rel teli, felesleges funkciókkal és szolgáltatásokkal elferdített szoftverek jellemzik a rendszert, amit ráadásul mintha direkt rondára terveznének a grafikusok. Ebben sem a Samsung, sem az LG nem tudott érdemben fejlődni az évek során. Gyermeteg szín és grafikahasználat, logikátlanul felépített menük, az átlag vásárlók számára értelmezhetetlen rövidítésekkel elnevezett hiperszuper funkciók. De könyörgöm, legalább ne lenne ronda. Ízlésről persze nem vitatkozunk, lehet, hogy ez másnak pont kifejezetten tetszik – viszont hogy még optimalizálatlan is és így az egyébként nagyon erős hardveren is receg a rendszer felülete? Ezt már az empatikusabb felhasználók sem tolerálják feltétlenül.

Szerencsére az LG-nek sikerült legalább abban túllépnie ezen, hogy az androidos felületük gyors. Vagy legalábbis gyorsabb, mint amit eddig tudtak produkálni a telefonjaikon. Szépnek persze továbbra sem nevezném, de legalább már nincs olyan érzése az embernek, hogy a kínai piacon a gyereknek vásárolt cukorkatartós játéktelefonnal van dolga.


Ha még ez sem lenne elég, még egy apró bökkenő van. A tablet csupán 4.2.2-es Androidot futtat, ami annak fényében, hogy a 4.3 tavaly júliusi, a 4.4 pedig lassan 5 hónapos, meglehetősen elszomorító tény. A vállalat állítása szerint a 4.3-as frissítést ki is hagyják a legtöbb készülékükön – beleértve a Pad-et – és azonnal 4.4 KitKat-re váltanak. Szeretnénk ezt már látni.

 

A problémát pedig tetézi egy aprócska tény; az LG G Pad 8.3-ból van Google Play Edition is, ami gyári 4.4-es Androidot futtat, ráadásul azonnal megkap minden frissítést, amit a Google kiad. A felülete letisztult, szép, nincsenek benne olyan funkciók és appok, amikre senkinek nincs szüksége, ráadásul gyorsabb is. Ha nem lenne ilyen verzió, nem látnánk, hogy mit tudhatna ez a táblagép, a szájízünk sem lenne ennyire keserű. A Play Edition termékek hivatalosan hazánkban nem kaphatóak, így be kell érnünk ezzel a verzióval. Egy custom ROM-mal persze lehet orvosolni a rendszer kérdését, de ekkor a garanciát is elveszítjük, így ezt nem javasoljuk.

 

Összegzés


Hiába van rengeteg ellenérzésem a felülettel kapcsolatban, ez a táblagép továbbra is remek. Ronda a rendszer, de gyors, tud mindent, amit szükséges manapság. Se jobban, se kevésbé nem tudjuk ajánlani, mint a Nexus 7 2013-as kiadását. Ha jobb anyagminőséget, nagyobb kijelzőt szeretnénk, sok előtelepített kényelmi funkcióval és alkalmazással, akkor a G Pad 8.3 a nyerő, ha kisebb kijelzőt, gyorsabb felületet, tiszta Google Android élményt akarunk és egy frissítésről sem szeretnénk lemaradni, akkor a Nexus 7-et.

 

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.